O wspólnym pielęgnowaniu płodności

Recenzja książki „Płodność. Powrót do źródeł”

Inspirujące rozmowy przedstawione w książce „Płodność. Powrót do źródeł” pod redakcją Małgorzaty i Marcina Ziemoniów zachęcają czytelnika do przemyślenia najważniejszego z aspektów życia człowieka jakim jest zdrowie, małżeństwo i rodzicielstwo.

Autorzy książki zwracają szczególną uwagę na temat dotyczący płodności małżeńskiej. Rozmowy ze specjalistami z zakresu ginekologii i naturalnego planowania rodziny mają za zadanie uświadomić czytelnikowi jak ważne jest dbanie o płodność. Szeroko rozumiany postęp cywilizacyjny sprawił, że idąc z duchem czasu, nowoczesności i wygody małżeństwa stosują różne środki antykoncepcyjne, czasem z pełną świadomością lecz częściej nie zadając sobie sprawy jakiego spustoszenia mogą one dokonać, szczególnie w organizmie kobiety, gdzie następuje niszczenie naturalnej płodności.

Rozmowy ze specjalistami ukazują jak ważna jest współpraca małżonków w zakresie dbania o wspólne zdrowie i płodność, ponieważ dopełnieniem ich małżeństwa jest powołanie na świat potomstwa, które wnosi do rodziny wiele radości i poczucie spełnienia.

Niepokojącym jednak staje się fakt, że w obecnych czasach wiele par boryka się z niemożnością poczęcia dziecka. Współczesna medycyna znajduje różne sposoby do walki z niepłodnością. Decyzja o leczeniu wiąże się z wyborem metody, dzięki, której małżeństwo powinno poznać przyczynę niepłodności i podjąć odpowiednie leczenie. Podstawą do tego jest przede wszystkim indywidualna i prawidłowo przeprowadzona diagnoza. Pójście najkrótszą z dróg jaką jest zapłodnienie in vitro, najczęściej nie pozwala uzyskać oczekiwanych rezultatów, a wręcz odwrotnie może zniszczyć więź między małżeństwem, która przy podjęciu decyzji o leczeniu odgrywa kluczową rolę. Nieodłącznym elementem sukcesu walki z niepłodnością jest współpraca małżonków, darzących się szacunkiem, zaufaniem oraz podejmujących wszystkie decyzje z poszanowaniem wzajemnej godności i zdrowia. Autorzy książki prowadząc rozmowy ze specjalistami z zakresu naprotechnologii udzielają czytelnikowi odpowiedzi na wiele pytań związanych nie tylko ze skutecznym leczeniem niepłodności, ale również ze zdrowiem oraz niebezpieczeństwem jakie niesie ze sobą stosowanie środków antykoncepcyjnych i zapłodnienie pozaustrojowe.

W książce znajduje sie również ciekawy rozdział poświęcony świadectwom małżeństw, które przeszły przez trud walki z niepłodnością. Historie te ukazują różne zwroty akcji, są inspirujące, dodają nadziei oraz udowadniają, że prawidłowo prowadzone leczenie jest zawsze kluczem do sukcesu. W ostatniej części książki czytelnik może zapoznać się z encykliką Humanae vitae papieża Pawła VI.

Książka „Płodność. Powrót do źródeł” jest godna polecenia każdemu, nie tylko osobom, które mają problem z niepłodnością, ponieważ informacje w niej zawarte  uświadamiają czytelnikowi jak ważne jest wspólne pielęgnowanie płodności małżeńskiej oraz szacunek dla drugiego człowieka. Pamiętajmy, że decyzje, które podejmujemy zawsze wpływają na nasze życie, a te w pełni słuszne mogą je całkowicie odmienić – najczęściej na lepsze:-)

Jolanta






Dodaj komentarz