Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

Czy taka praca to grzech ?

UżytkownikWpis

13:26
22 listopada 2017


aneta.p987

1

Szczęść Boże, prosze księdza mam takie pytanie odnośnie pracy. Pracuje na produkcji i tam nadgodziny to normalna rzecz – tak jest w zakłądach. Ale bardzo często wypadają mi nocki z soboty na niedziele. Wypadało by pójść pomóc poniewaz zespół przychodzi.


Czy idąc na taką nockę popełniam grzech. Jest to nocka z soboty na niedziele.
Dodam że jestem w domu o 7 rano w niedziele no i wstaje tak ok 11 i normalnie ide do kościoła w niedziele na 12. Także ten dzień niedzielny traktuje jako niedziele – nie przesypiam jej też całej.
Czy taka praca w nocy z soboty na niedziele to grzech ? Jest to dla mnie bardzo ważne.

17:43
26 listopada 2017


ks. Grzegorz

2

Szczesc Boze, bede mogl odpowiedziec na pytanie najwczesniej za tydzien. Prosze wiec o cierpliwosc. Pozdrawiam.

12:41
10 lutego 2018


ks. Grzegorz

3

Szczęść Boże!

Na początku przepraszam za znaczne opóźnienie w odpowiedzi. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że „w niedzielę i w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywania radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu” (KKK, nr 2185). Jak widać z przytoczonego fragmentu Katechizmu, powstrzymanie się od pracy w niedzielę jest nakazane, by umożliwić właściwe świętowanie tego dnia. Nakaz odpoczynku nie jest jednak absolutny: „Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne – czytamy w Katechizmie – stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełniania nakazu odpoczynku niedzielnego” (KKK, nr 2185). Istnieją zatem takie sytuacje, w których wykonywanie pracy w niedzielę jest usprawiedliwione i nie jest żadnym grzechem. Trudno sobie wyobrazić, by np. w rodzinie powołując się na nakaz odpoczynku nie przygotowano w niedzielę obiadu… Trudno też sobie wyobrazić, żeby w niedzielę nie pracowali lekarze i pielęgniarki w szpitalu… Co do sytuacji, którą Pani opisała nie wydaje mi się, by miało miejsce nadużycie w odniesieniu do nakazu powstrzymania się od pracy w niedzielę. Po pierwsze praca w nocy z soboty na niedzielę nie uniemożliwia Pani udziału w Mszy św., znalezienia czasu dla najbliższych czy też właściwego odpoczynku. Po drugie – jeśli dobrze zrozumiałem – w miejscu Pani zatrudnienia praca odbywa się w sposób ciągły i ktoś ją musi wykonywać. Jeśli taka jest jej specyfika i pracuje Pani w zespole, to nie byłoby sprawiedliwym zrzucenie obowiązku pracy z soboty na niedzielę na innych i nie współuczestniczenie w trudzie wykonywania obowiązków podczas nocnej zmiany. Pozdrawiam. 

Możliwość komentowania jest wyłączona.