Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

Monitor Cyklu

UżytkownikWpis

14:48
17 kwietnia 2018


student94

1

Piszę z pytaniem, i na wstępie chciałbym prosić o konkretna i klarowna odpowiedz, mimo tego iż wiem ze w naszej wierze i religii nie ma tylko czerni i bieli. Sam kształcę się w kierunku zawodu w którym nie można jednoznacznie powiedzieć TAK lub NIE i wiem jak trudne może być podanie odpowiedzi (też lekarz). 

Wspólnie z dziewczyna jesteśmy osobami wierzącymi, i kochamy się zarówno duchowo jak i fizycznie… stosujemy metodę "antykoncepcji" jaka jest nowoczesny monitor cyklu. 

Jest to urządzenie które propagowane jest na cyklach przedmałżeńskich jako alternatywa dla kalendarzyka płodności, ze względu na te sama metodę działania i braku ingerencji w naturalność i zdrowie kobiety. Metodę te łączymy z prezerwatywa… 

Tu pojawia się moje pytanie. 

Urządzenie uczy się przez okres 3 miesięcy i dopiero po takim czasie wskazuje prawidłowo cykl płodności kobiety. 

W okresie wielkanocnym przystąpiliśmy do spowiedzi. Czy warunkiem ważności spowiedzi jest zaprzestanie pomiarów? 

Mamy rozterkę sumienia ponieważ z jednej strony pomiary dają nam "okazje" do grzechu, z drugiej strony metoda to "łatwiejszy" kalendarzyk który jest akceptowalny przez kościół. 

Proszę o odpowiedz.

01:30
19 kwietnia 2018


ks. Grzegorz

2

Szczęść Boże!

Prawdę mówiąc nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem Pana pytanie… Warunkiem ważności spowiedzi jest szczere wyznanie grzechów ciężkich i żal za nie połączony z postanowieniem poprawy, czyli postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości. Warunkiem ważności spowiedzi w sytuacji opisanej przez Pana jest zatem postanowienie zaprzestania współżycia. Współżycie przedmałżeńskie jest zawsze grzechem. Monitorowanie cyklu samo w sobie jest obojętne moralnie. Staje się moralnie złe, gdy jest prowadzone po to, by pomagało w popełnianiu grzechu. Jeśli to co napisałem nie rozwiewa Pana wątpliwości, proszę o doprecyzowanie pytania.

Pozdrawiam

15:04
19 kwietnia 2018


student94

3

Precyzuję – Czy postanowienie poprawy i postanowienie nie grzeszenia w przyszlosci jest wystarczające, czy trzeba rowniez zaprzestac pomiarow komputerem cyklu aby "dopelnic" postanowiania poprawy (tak jak konieczne jest odstawienie tabletek hormonalnych).

22:26
24 kwietnia 2018


ks. Grzegorz

4

Postanowienie poprawy, czyli niegrzeszenia w przyszłości powinno wyrażać się nie tylko w decyzji na unikanie samego grzechu, ale również w zdecydowanym postanowieniu unikania dobrowolnej okazji do grzechu. Jeśli zatem Pan wie, że wiedza dotycząca rytmu płodności dziewczyny sprzyja popełnieniu przez Pana grzechu, to należy unikać wchodzenia w posiadanie takiej wiedzy. Rozeznanie, czy dokonywać samego pomiaru, czy też nie należy raczej do drugiej strony. Monitorowanie cyklu samo w sobie jest obojętne moralnie. O ostatecznej ocenie moralnej takiego działania decyduje cel przeprowadzania pomiarów. Monitorowanie cyklu jest dobre, jesli celem pomiarów jest np. poznanie funkcjonowania własnego organizmu, by móc wykorzystać tę wiedzę aktualnie dla własnego pożytku (np. dbałość o zdrowie) lub w przyszłości do świadomego planowania wielkości rodziny po zawarciu małżeństwa. Jeśli natomiast celem monitorowania jest zdobycie wiedzy, kiedy podejmować współżycie przedmałżeńkie, to staje się ono moralnie złe. Wyrazem postanowienia poprawy jest zaprzestanie takiego działania.

Pozdrawiam  

Możliwość komentowania jest wyłączona.