Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

niepłodność męska

UżytkownikWpis

22:48
22 marca 2011


plena

1

Witam serdecznie. Od kilku lat chodzimy z mężem po gabinetach lekarskich i prosimy o diagnostykę naszej wspólnej płodności. Pomimo tego, że nie zawsze mam cykle owulacyjne i odczuwam objawy towarzyszące endometriozie lekarze nie chcą zając się moim organizmem bez wyniku badania nasienia. Już z wywiadu jest możliwe uzyskanie wielu informacji na temat nasienia mojego męża. 8 lat temu przyjmował metotreksat, jest cukrzykiem i leczy się na RZS. Jednak stale powraca temat badania nasienia. W związku z tym kieruję do Pani 3 pytania:

1. Czy metotreksat uszkadza gamety stale, czy jest możliwość ich regeneracji?

2. Czy jest możliwe badanie nasienia innym sposobem, niż poprzez masturbację? Nie chcemy korzystać z tego sposobu.

3. Do czego może być wykorzystany wynik badania nasienia, skoro nie chcemy korzystać z inseminacji, ani in vitro? Mąż przyjmuje witaminy wspomagające płodność.

20:03
24 marca 2011


Anna Dzioba

2

ad 1. Metotrexat może pogarszać parametry nasienia.Jest możliwośc poprawy jego parametrów.

ad.2 Jest możliwe badanie nasienia bez mastrurbacji- osobiście zalecam pacjentom zastosowanie " semnal collection device". Jest to "urzadzenie", które stosuje sie w trakcie współzycia małzonków. Wyglada jak prezerwatywa -ale nią nie jest. Aby akt małżeński nie był ubezpłodniony " urządzenie" można nakłuc igłą do injekcji. Jest bardzo ważne aby cała zawartosć "urządzenia" znalazła sie w pojemniku  do badania nasienia. Pojemnik z nasieniem musi dotrzec do laboratorium w ciągu 30 min ( najlepiej umieszczony pod kurtka, w ciepłym środowisku). Wczesniej należy ustalić w laboratorium mozliwośc badania nasienia w danym dniu i o określonej godzinie. Cała procedura moze byc stresująca dla małżonków, ale jest mozliwa do przeprowadzenia.

Parametry nasienia pobieranego podczas aktu małżeńskiego są zazwyczaj lepsze niż parametry nasienia pobrane podczas masturbacji. 

ad 3. Mozna próbowac poprawiac parametry nasienia u męża, nie mając w planie procedury in-vitro czy IUI ( inseminacji). Wg obowiązujacych zasad nie należy narażać zdrowej kobiety na inwazyjne procedury ( jak laparoskopia) jeśli nie sa znane parametry nasienia.

22:43
24 marca 2011


plena

3

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Bedziemy szukać godnych rozwiązań. Pozdrawiam cieplutko.

20:50
27 lutego 2012


inishmore

4

Witam,

jestem w trakcie leczenia napro – 4 cykl, ale chciałabym jakoś wspomóc mojego męża. Póki co zajmujemy się moją diagnozą i początkami leczenia, ale pół roku temu robiliśmy też badania nasienia i nie były najlepsze, jednak nasza pani doktor stwierdziła, że one nie są najgorsze (choć jak my laicy spojrzeliśmy na normy i wyniki się przeraziliśmy…), więc póki co skupimy się na mnie.

Stąd moje pytanie, czy mąż może się jeszcze jakoś wspomóc – teraz przyjmuje salfazin – by poprawić liczbę plemników (było poniżej 2 mln) i ich jakość? niestety morfologia nie była zrobiona ze wzgledu na małą ilość plemników.

Ja mam takie przeczucie, że powinniśmy to nasienie poprawić, bo tak patrząc na moje dwa ostatnie cykle to wystąpiła na pewno owulacja, progesteron w P+7 miałam raz 30, raz 23; pęcherzyki pękły, bo w kolejnym cyklu ich nie było…, współżycie było celowane… to aż dziw, że znowu się nie udało:((

niestety tylko ja mam dość niską temeraturę ciala – teraz ją podnosimy; i jajniki policystyczne – ale tylko wizualnie, bo hormonalnie zostało to wykluczone.

będę wdzięczna za radę.

Pozdrawiam

19:35
29 lutego 2012


Anna Dzioba

5

Szanowna Pani

 

Prosze się na mnie nie obrazić, ale odpowiedź na Pani zahacza o leczenie przez internet a tego nie mogę robić.

Jeśli wynik badania nasienia zawierał informację " 2mln plemników/ ml" to jest to wynik nieprawidłowy. Powinien mieć określona ruchliwość plemników i żywotność. Jak pisałam w jednym z poprzednich postów aby oceniać wyniki badania nasienia należy wykonać 2 oznaczenia w okresie ok 2-3 miesięcy. Czasem rozbieżność między wynikami jest dosć znaczna. Jesli drugie badanie będzie zblizone do pierwszego to oczywiście mąż powinien być diagnozowany i leczony. ( Salfazin nie zaszkodzi)

Ludzie którzy nie mają żadnych problemów z plodnością i współżyją w okresie płodnym mogą oczekiwać na poczęcie 6 cykli. Jeśli wystepują problemy zdrowotne może to zająć więcej czasu.

Odnośnie temperatury  ciała to nie spotkałam się z jej podnoszeniem. Może warto u Pani sprawdzić funkcję tarczycy.

Pozdrawiam

Anna Dzioba

20:50
1 marca 2012


inishmore

6

Nie obrażam się i oczywiście rozumiem.

Dziękuję za informację… pewnie niedługo powtórzymy badanie w takim razie…

Z tarczycą u mnie wszystko w porządku, zarówno poziomy hormonów jak i usg.

pozdrawiam

21:57
11 marca 2012


Karolina i Grzegorz

7

Odnośnie pytania o lekarstwa dla Pani męża – jest suplement diety specjalnie dla mężczyzn ProMen oraz Koenzym Q10. Brałem go przez 3 miesiące ale bardzo dużą dawkę – 3 x dziennie tabletkę 60mg więc chyba lepiej by było skonsultować to z lekarzem. Oba lekarstwa musiałem zamawiać w aptekach ale generalnie były dostępne w hurtowniach. Oba kosztują ok. 50zł przy czym Koenzym Q10 (biorąc 3 tabletki dziennie) wystarczał na 10 dni, ProMen na ok miesiąc.

18:42
28 maja 2012


inishmore

8

Dziękuję, jak udaje nam się znaleźć w aptece, to kupujemy i mąż bierze wtedy Promen – tylko bywa trudno dostępny.

Czy branie leków poprawiło jakość nasienie? 

Możliwość komentowania jest wyłączona.