Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

stan zapalny a brak bakterii i hpv oraz niepotwierdzona diagnoza endometriozy

UżytkownikWpis

18:11
13 lipca 2012


agadz25

1

Pani dr. niedawno miałam wykonywaną drugą  laparoskopię z histeroskopią. W

wyniku stwierdzono 1 ognisko endometriozy na krezce jajowodu usunięte i

jedno 2 mm na otrzewnej zamkowej skoagulowano. Dodatkowo stwierdzono

zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego przedsionka pochwy i endometrium

o cechach stanu zapalnego. Na brodawczaka dr. zastosował preparat z

podofiliny i zalecił maść vratizolin oraz szczepienie. Ponieważ nie wszystkie zmiany zeszły dr. zalecił haskovir. Ponieważ stwierdzono stan zapalny endometrium wykonałam posiewy na bakterie: tlenowe i beztlenowe, chlamydie, mykoplazmy i ureoplazmy ale wszystko wyszło negatywne. Wykozano tylko lekko podwyższone ph 4,7 (norma do 4,5) oraz obecność leukocytów w szyjce 15-20 wpw. Czy hpv mogło spowodować stan zapalny endometrium. Słyszałam różne opinie, że hpv nie ma dostępu do endometrium ale może wywyłać taki "jałowy-nieswoisty" stan zapalny bo bytuje w szyjce. Jeśli nie bakterie to co wywołyje stan zapalny? Dodam iż obecnie już 5 dzień mam plamienia po miesięczce które myślałam że już słabnie (było koloty kawy z mlekiem a dziś wieczorem znowu zauważyłam jasną krew (kończę brań haskovir i visanne na endomereiozę). Czy plamienie może być sygnałem że endometrium się oczyszcza z hpv lub jakimś skutkiem przyjmowanych hormonów visanne.

Dodatkowo odebrałam wynik histopatologiczny po laporoskopii i usłyszałam od laboranta że diagnoza o endometriozie nie została potwierdzona

Wynik badania histopatologicznego ( pobrany z krezki jajowodu)

- rodzaj materiału: fragment otrzewnej

- rozpoznanie: fragment tkanki podścieliskowej z podbiegnięciem krwawym.

Z kolei na wizycie dr. mówił że wynik badania jest błędny, bo jak

koagulował w środku to ognisko wycięte potem do badania to mogło

uszkodzić tkankę i dlatego taki wynik że to niby fragment otrzewnej, a

ja widziałam bo mam nagrane na cd że tego ogniska nie koagulował tylko

wyciął takimi szczypcami taką małą torbielkę do badania.

Od czego coś takiego mogło się zrobić? Czy może to być efekt uboczny punkcji do isci albo po poronieniu? I punkcję i transfer ISCI miałam bardzo bolesny bo pezpośrednio po punkcji dostałam silny stan zapalny pęcherza – bakterii nie stwierdzono. Miałam blokadę pęcerza i mało brakowało a byłabym cewnikowana. Dodam że jestem po 3 isci przed 1 była robiona laporosopia i nic nie stwierdzono. Teraz leczę się naprotechnologicznie.

Przepraszam za długi post i z góry dziękuję

05:03
15 lipca 2012


domowy

2

Przepraszam, nie zamieściłam tej informacji wcześniej

Pani doktor jest na urlopie do końca lipca,  pytanie będzie musiało poczekać na jej powrót.

Pozdrawiam serdecznie

17:11
13 sierpnia 2012


agadz25

3

Pani dr. czy mogę prosić o dopowiedź. Dodam tylko że już skończyłam brać visanne i przez cały ten okrez z tygodniwą przerwą mialam plamienia. Po odstawieniu po tabletek po 2 dniach znowu dostałam 2 dniowego plamienia  a po nim pojawił się śluz płodny podbarwiony na żółto. Czy to objaw infekcji czy też wynik hormonó.

dziękuję

22:17
19 sierpnia 2012


Anna Dzioba

4

Szanowna Pani

 

Zadała mi Pani wiele pytań ale większość z nich ma charakter kliniczny a nie ogólny i bardzo trudno mi jest odnieść się do przedstawionych danych.

"Stan zapalny endometrium"  to termin histopatologiczny czyli w preparacie zawierającym endometrium stwierdza się komórki stanu zapalnego. Nie zawsze możemy "złapać" jego sprawcę, czasem podejmowane leczenie musi być bardziej oparte na doświadczeniu niż uzyskanych  wynikach badań laboratoryjnych. Takie postępowanie nazywa sie " ex iuvantibus" podajemy leki i patrzymy czy uzyskamy poprawę jeśli tak to kontynuujemy dalsze leczenie.

Niektóre szczepy HPV mogą być rakotwórcze – są uważane za przyczynę raka szyjki macicy. Dlatego w przypadku tych zakażeń zaleca się systematyczne wykonywanie badań cytologicznych.

Co do badania histopatologicznego to skoro jego wynik nie potwierdza endometriozy to nie możemy o endometriozie mówić. Badania histopatologiczne robimy w celu potwierdzenia diagnozy.  Np "raka" nie możemy rozpoznać bez badania histopatologicznego.

Nie możemy powiązać tych zmian z przebytym ICSI. Przebyte poronienie może być przyczyną stanu zapalnego endometrium.

Przyczyna przedłużających się brązowych plamień ( plamienia rózowe pod koniec miesiączki nie maja znaczenia) w czasie miesiączki może być: nieprawidłowy poziom hormonów w poprzednim cyklu, niedoczynność tarczycy, stan zapalny endometrium.

W Pani wypadku zaburzenia krwawienia są prawdopodobnie związane z przyjmowaniem preparatu Visanne. Jest to środek hamujący cykle miesiączkowe ( aczkolwiek producent zastrzega iż nie jest to antykoncepcja) po to aby ogniska endometriozy nie  "rosły". Tego typu działanie być może zmniejszaja ból związany z endometriozą ( jeśli ból wystepuje) ale nie jest dobrą strategią podczas starania sie o poczęcie. Nie znam przesłanek lekarza, który podjął taką decyzję i trudno mi ją recenzować. Wydaje mi się jednak, iż profesor Hilgers ( współtwórca Naprotechnology) nie zastosowałby tego leku.

z wyrazami szacunku

 

Anna Dzioba

17:15
22 sierpnia 2012


agadz25

5

Pani dr bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odnoście stanu zapalnego był on stwiedzony po histeroskopii na podstawie wyglądu śluzówki, żadne wymazy do badania nie były pobierane i nie mam objawów stanu zapalnego. Co by pani dr poradziła.Czy ten stan zapalny może być spowodowane hpv i szczepienie i haskovir (które zalecił lekarz) wystarczy. Jak skontolować czy stan zapalny miną skoro nie mam objawów, posiewy jałowe tylko lekocyty lekko podwyższone 15-20 wpw w szyjce i lekko podwyższone ph 4,7 w pochwie. Czy powtórzyć badanie na leukocyty i ph i jeśli wyjdzie ok to wystarczy.

Pani dr. leczę się naprotechnologicznie w b-stok i od tego lekarza miałam zalecone visanne ( 2 okakowania które już skończyłam) Dlaczego visanne nie jest dobrą strategią w endometriozie. Jakie leczenie by pani zaleciłe. Czytałam że preparaty typu acard i heparyna wpływają pozytywnie na endometriozę, czy to prawda?

Pani dr bardzo przepraszam za ilość pytań ale to forum jest jednym z nielicznych gdzie można znaleźć fachową pomoc.

Dziękuję.

16:59
1 września 2012


Anna Dzioba

6

Szanowna Pani

 

Jeśli chodzi o decyzje dotyczącą leczenia endometrium to opierałabym się bardziej na karcie obserwacji modelu Creighton niż na ph pochwy i ilości leukocytów.

Preparat Visanne jest lekiem hamującym dwufazowość estrogenowo/progesteronową cyklu a nie lekiem leczącym endometriozę. Być może jego zastosowanie zmniejsza dolegliwosci bólowe ale z całą pewnością nie leczy endometriozy jako takiej.

Prepraraty Acard i Heparyny drobnocząsteczkowej są stosowane w zaburzeniach płodności/ poronieniach u kobiet z chorobami typu toczeń, zespół antyfosfolipidowy itp a nie w endometriozie.

 

Nie ma specyficznego leku  leczącego endometriozę. W jej leczeniu stosujemy usuwanie ognisk elektrokoagulacja lub koagulacja przy użyciu lasera. Do zapobiegania nawrotom lub do spowalniania nawrotów stosujemy niskodawkowy naltrexon i  leczenie dietetyczne.

 

z wyrazami szcunku

Anna Dzioba 

Możliwość komentowania jest wyłączona.