Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

stosowanie leków obniżających prolaktynę w ciąży

UżytkownikWpis

17:27
19 stycznia 2013


Kreseczka

1

Witam.

Mam pytanie dotyczące stosowania  bromergonu w ciąży.

W ubiegłym roku (IX) poroniłam w bardzo wczesnym etapie ciąży (8 tydzień). Przed ciążą brałam bromergon z uwagi na podwyższoną prolaktynę, najpierw 2x1 potem 1x1, oprócz tego brałam clostilbegyt od 2 do 6 d.c.  2x1 tab oraz douphaston od 18 do 25 d.c.

Gdy tylko lekarz potwierdził ciążę, odstawiłam bromergon, niestety poroniłam, nie wiadomo jaka była przyczyna. 

Zmieniłam lekarza i znowu zaczynamy się starać. 

Po poronieniu oznaczyłam prolaktynę i znowu jest podwyższona ( 46,57ng/ml norma -max 23,30), dostałam bromergon 1 x1.

Obecny lekarz uważa, że nie wolno odstawiać bromergonu w ciąży, bo może to wywołać poronienie,trzeba go brać przez kilkanaści tygodni. Martwię się jednak czy lek ten nie spowoduje wad u dziecka. Lekarz sugerował mi też zmianę leku na dostinex.

Który z tych leków jest bezpieczniejszy do stosowania w ciąży? Jedni lekarze twierdzą, że bromegon należy natychmiast odstawić w ciąży a inni że nie wolno.

Czy istnieją jakieś badania na ten temat?

I mam jeszcze jedno pytanie: jaka jest zależność pomiędzy prolaktyną a progesteronem? Robiłam badania poziomu progesteronu w 7 dpo i miałam 10,040 ng/ml oraz estradiolu – 105,8 pg/m l. Czy jest tak, że i wyższa prolatyna tym niższy progesteron?

Obecnie biorę douphaston na polepszenie progesteronu 2x1 od 16-25 dc, oraz clostilbegyt na polepszenie owulacji 3-5 d.c 1*1 

Z góry serdecznie dziękuję  za odpowiedź. 

21:25
23 stycznia 2013


Anna Dzioba

2

Szanowna Pani

 

Ja odstawiłabym bromergon jeśli moja pacjentka byłaby w ciąży. W ciąży w naturalny sposób prolaktyna jest podwyższona – ma za zadanie przygotować piersi do karmienia.

Wysoki poziom prolaktyny  może działać hamująco na owulację – opóźniać ją, zaburzać rozwój pecherzyka Graafa.

Nie mogę się odnieść do schematu leczenia ponieważ w swojej praktyce stosuję progesteron nie od określonego dnia cyklu tylko w oparciu o karte obserwacji pacjentki. Owulacja w 14 dniu cyklu wystepuje tylko u 12 % pacjentek. Zatem  88% pacjentek w 16 dniu cyklu będzie albo przed owulacją albo kilka dni po ( też tak się zdarza).

Trudno mi ocenic czy ten progesteron był 7 dniu po owulacji – jeśli tak rzeczywiscie było- to był niski ( estradiol też).

Co do bezpieczeństwa leków  Bromergon ( substancja czynna bromokryptyna) , Dostinex( substancja czynnakabergolina) to rozszerzone informacje o lekach mówią, że sa to leki kat B lub C wg FDA ( skaracając nie ma badań klinicznych o wpływie na płód ludzki). W przypadku Dostinexu "informacja o leku" mówi o odstawieniu na miesiąc przed planowaną ciążą, można go stosować w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Jest jeszcze Norprolac (substancja czynna chinagolid) dość dobrze tolerowany przez pacjentki ( ale droższy), też zaleca się odstawienie w ciąży ( nia ma badań o wpływie na płód ludzki)

 z wyrazami szacunku

 

Anna Dzioba

10:42
20 lutego 2013


Kreseczka

3

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Na razie moje pytanie na temat stosowania bromergonu w ciąży jest czysto hipotetyczne, bo ciąży mimo starań od grudnia…brak.

cykle mam bardzo regularne, skok temperatur jest, monitoring cyklu jest, nie wiem co dalej.

Pisała Pani o tym że estraiol jest za niski, jaki zatem powinien być jego poziom w 7 dni po owulacji? Czy są jakieś leki poprawiające ten parametr?

Czy możliwe, że znaczny spadek libido w II fazie cyklu jest spowodowany niskim poziomem estradiolu?

W pierwszą ciążę zaszłam bez żadnych problemów i lekarstw, to zadziwiające jak teraz jest trudno, powoli już tracę nadzieję.(starania od 2010, leczenie bromergon od V 2011; clostilbegyt, douphaston od II 2012, ciąża VII/2012, poronienie IX/2012……)

Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za cierpliwość.

20:01
21 lutego 2013


Anna Dzioba

4

Szanowna Pani

 

Oznaczenia hormonów wykonujemy wg metody Creightona w dniu P+7, prawdopodobnie najbardziej zbliżone będzie wyliczenie tego dnia wg metod korzystających z pomiaru podstawowej temperatury ciała do 7 dnia po wzroście temperatury ale nie jestem ekspertem od tych metod.

Oczywiście te oznaczenia należy powtarzać w każdym cyklu, bo tylko wtedy wiemy jaka była odpowiedź na zastosowane leczenie na początku cyklu np clostilbegytu ( czy zastosowaliśmy właściwą dawkę leku? itd). Są także leki, które możemy zastosować w drugiej fazie cyklu aby poprawić zarówno poziom estradiolu jak i progesteronu. O ich zastosowaniu decyduje lekarz.

Nie wiem czy niski poziom estradiolu obniża libido- nie spotkałam badań naukowych mierzących to zjawisko.

Bardzo mi przykro z powodu utraty dziecka.

Życzę aby Państwa marzenia odnośnie potomstwa  ziściły się.

Anna Dzioba 

Możliwość komentowania jest wyłączona.