Piękny czas

relacja z rekolekcji adwentowych

11 stycznia o godz. 16 w kaplicy klasztornej sióstr Nazaretanek w Krakowie (przy ul. Nazaretańskiej 1) Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” zaprasza pary czekające na dar potomstwa do udziału w Eucharystii oraz na comiesięczne spotkanie (w każdą drugą sobotę miesiąca). Będzie to inauguracja działalności Duszpasterstwa w Nowym Roku.

Ostatnie spotkanie odbyło się 14-15 grudnia w ramach rekolekcji adwentowych „Wbrew nadziei uwierzyliśmy nadziei”. Prowadził je ks. Krzysztof Wieczorek. – Konferencje przybliżyły nam wymiary dojrzałości małżonków i tego w jaki sposób możemy przygotować nasze duchowe ojcostwo i macierzyństwo. Zbyt często zatrzymujemy się na cierpieniu, a to był czas na stanięcie w prawdzie o sobie, o relacji z najbliższymi. Była okazja do przemyślenia, ile zależy od nas i co możemy w sobie zmienić na lepsze, by pomimo niepłodności „ruszyć z miejsca”, by doskonalić swoje małżeństwo w oparciu o praktyczną naukę Pisma Świętego. W ciągu dwóch dni kapłan poprowadził kilka konferencji powiązanych ze sobą tematycznie,  odniósł się do historii Abrahama i Sary, pogłębiliśmy temat komunikacji małżeńskiej. Ksiądz przeprowadził też warsztaty, które solidnie zweryfikowały naszą wiedzę o uczuciach – mówi jedna z uczestniczek.

Tematyka rekolekcji została wybrana na podstawie wcześniej przeprowadzonych ankiet. Oprócz modlitwy i spowiedzi był czas na spacer z małżonkiem, rozmowy z innymi parami i spotkania ze specjalistami. Joanna Kuźma z medycznego laboratorium diagnostycznego opowiedziała o męskiej niepłodności. Psycholog z krakowskiego ośrodka Pro Familia nakreśliła ważne aspekty rodzicielstwa adopcyjnego i zastępczego. Wzruszającymi świadectwami podzieliła się rodzina zastępcza oraz rodzice adopcyjni (ci ostatni – wywodzący się ze wspólnoty).

W pierwszym dniu rekolekcji wzięło udział około 70 osób z różnych części Polski (m.in. z województw: mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego, małopolskiego). W niedzielę wspólnota znacznie się powiększyła, gdyż na Mszę św. dziękczynną i uwielbieniową za łaskę rodzicielstwa przybyły pary z Duszpasterstwa, które doczekały się własnego potomstwa lub podjęły adopcję. Pani Ania, zaangażowana w organizację wydarzenia relacjonuje: – Przekraczamy pewne etapy i pragniemy dziękować Bogu za dar życia – zwłaszcza poczętego wśród nas – niepłodnych małżeństw. Te dzieci zostały wymodlone w naszej wspólnocie, prosiliśmy o ich życie, a teraz chcemy za nie wspólnotowo dziękować i wielbić Boga. One są dla nas najcenniejszym świadectwem, że jest możliwe poczęcie w małżeństwie niepłodnym! Z każdym nowym dzieckiem rośnie wspólnotowa radość i umacnia się wiara. Przykładowo mamy we wspólnocie parę małżonków, której lekarz na podstawie wyników badań powiedział, że nie kwalifikują się nawet do zabiegu in vitro. Usłyszeli wtedy, że nigdy nie zostaną biologicznymi rodzicami. Miesiąc później poczęło się ich dziecko.

Uczestnicy chwalą gościnę i serdeczność sióstr Nazaretanek, na czele z przełożoną s. Beatą i opiekująca się duszpasterstwem s.Lidią. Ujmujące było zaangażowanie samych małżonków w organizację: w oprawę liturgii, bogate zaplecze na przerwy kawowe z domowych wypieków, ręczne przygotowanie dla każdego pamiątkowych ozdób na choinkę przez jedną z uczestniczek, – To kolejny czas rekolekcji w krakowskim Nazarecie, gdy serca ludzkie otwierały się na drugiego człowieka. – mówi pani Anna.

Artykuł pochodzi z  tygodnika Niedziela nr 1 (378) z 5 stycznia 2014

Jeszcze jedna relacja z rekolekcji

Małgorzata Cichoń

Dodaj komentarz