Jak dobrze znowu Was spotkać!

Relacja z Dnia Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych, Kraków, 22.10.2022

Jak dobrze znowu Was spotkać na żywo!

Relacja z Dnia Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych, Kraków, 22.10.2022 r.

„Bóg patrzy na serce” – pod takim tytułem 22 października 2022 r. odbył się Dzień Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych zorganizowany Stowarzyszenie „Abraham i Sara”. Miejscem spotkania, po pandemicznej przerwie, był znów krakowski klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, który od lat służy gościną naszej wspólnocie. Bardzo dobrze było znowu spotkać się na żywo, bo najlepsze nawet spotkanie zdalne nigdy nie zastąpi realnego kontaktu twarzą w twarz. W programie Dnia Skupienia znalazły się spotkania, konferencje i modlitwy, ale był też czas na zwyczajne rozmowy.

Rozpoczęliśmy od poznania siebie nawzajem i wysłuchania wystąpienia pani Danuty Wiechy z Fundacji Rodzina Plus, która przybliżyła formalne i praktyczne aspekty procedur na drodze do bycia rodziną zastępczą lub rodziną adopcyjną. Te drogi zawsze związane są z wieloma radościami, ale też trzeba być przygotowanym na różne niespodziewane trudności. Była też okazja do zadawania pytań i indywidualnych rozmów z ekspertką. Część duchową Dnia Skupienia rozpoczęły rozważania ks. dr Jana Abrahamowicza – znanego i cenionego duszpasterza, kapelana związków niesakramentalnych i proboszcza parafii p/w Miłosierdzia Bożego w Krakowie na Wzgórzach. Rekolekcjonista mówił m.in. o tym, aby nie próbować zmniejszać rozmiarów tych krzyży, które zostały nam dane i które niesiemy przez życie, bo kiedyś, po drugiej stronie, okaże się, że było warto. Ksiądz Jan podkreślił również to, że spotkaliśmy się 22 października, czyli w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II – patrona rodzin, oraz że nieprzypadkowo miejscem spotkania małżeństw niepłodnych jest klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Ksiądz mówił też o swoim doświadczeniu z zadawania Bogu pytania „dlaczego?”, które tak często pojawia się w momentach, które dla człowieka są niewytłumaczalne i niesprawiedliwe. Rekolekcjonista dodał, że perspektywa ludzka jest zbyt wąska w takich sytuacjach i warto pomimo wszystko zaufać perspektywie Boga. Pomiędzy konferencjami odmówiliśmy w kaplicy na „Różaniec ze św. Janem Pawłem II”.

Po wspólnym obiedzie mieliśmy okazję wysłuchać wzruszającego świadectwa Eweliny i Roberta, którzy ze szczegółami opowiedzieli o swoich własnych doświadczeniach trudnej drogi przez niepłodność, zakończonej tym, że dzisiaj są szczęśliwymi rodzicami adopcyjnymi kilkuletniej dziewczynki, której poświęcają każdą chwilę wolnego czasu. Dużą część ich historii stanowiły relacje z pierwszych wizyt i zapoznawania się ze swoją przyszłą córeczką oraz jej niezwykłym charakterem. W opisie małżonków dało się zauważyć rosnącą wraz z przebiegiem procedury odwagę i pewność w wyborze tej właśnie ścieżki. Wiara i udział w spotkaniach duszpasterstwa i rekolekcjach były dla nich bardzo umacniające w oczekiwaniu na upragnione rodzicielstwo (całość ich świadectwa niedługo zostanie opublikowana na portalu abrahamisara.pl). Następnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której można było przystąpić do spowiedzi. Był też czas na luźne rozmowy z innymi uczestnikami rekolekcji, wymianę doświadczeń i pokrzepianie się nawzajem swoją obecnością.

Kontynuacją części duchowej Dnia Skupienia była Msza św. w intencji małżonków niepłodnych, w czasie której modliliśmy się w intencjach nadesłanych do naszego Duszpasterstwa. W homilii ks. dr Mirosław Czapla nawiązał do słów Rekolekcjonisty, mówiąc, że Bóg ma prawo do zachowywania swoich tajemnic. Ponadto kapłan przypomniał o podchodzeniu z miłością do bliźniego i o ostrożności w porównywaniu swojej sytuacji życiowej z innymi. Po Eucharystii zostaliśmy w kaplicy na uwielbienie z modlitwą wstawienniczą, które wzorem wcześniejszych rekolekcji poprowadziła dla nas Saletyńska Wspólnota Nowej Ewangelizacji. Jak zwykle, było to duże przeżycie dla wszystkich, którzy powierzyli swoje sprawy Panu Bogu. Natomiast po kolacji poświęciliśmy jeszcze chwilę na bliższe poznanie siebie nawzajem i podzielenie się wrażeniami i owocami z całego, pełnego wrażeń, dnia. Cały czas towarzyszyły nam niezastąpione siostry nazaretanki, które zawsze służą naszej wspólnocie wsparciem – zarówno tym praktycznym, jak i duchowym.

W październikowym Dniu Skupienia wzięło udział ok. 30 osób z różnych województw, a nawet ze Słowacji. Pragniemy Wam wszystkim serdecznie podziękować za przybycie i zaangażowanie. Dziękujemy także Księdzu Janowi – rekolekcjoniście, pozostałym Kapłanom, Prelegentom, Siostrom zakonnym, osobom, które przygotowywały salę w piątek i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam przed i w trakcie rekolekcji. W sposób szczególny dziękujemy Izie za zaangażowanie organizacyjne oraz Janinie za prowadzenie Dnia Skupienia.

Osoby zainteresowane udziałem w comiesięcznych Mszach św. w intencji małżonków niepłodnych w Krakowie oraz kolejnymi rekolekcjami zapraszamy na nasz portal www.abrahamisara.pl oraz na nasz profil na Fb. Jest też możliwość dołączenia do naszej grupy e-mailowej – tej sprawie prosimy o kontakt na adres: stowarzyszenie@abrahamisara.pl. A już 11 grudnia organizujemy kolejne wydarzenie – II Dzień Modlitw o Dar Potomstwa, którego obchody centralne odbędą się w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Jednocześnie zachęcamy do organizowania parafialnych obchodów tego Dnia. Wszystkie potrzebne materiały i szczegółowe informacje organizacyjne opublikujemy już niedługo. Do zobaczenia! Z Bogiem!

Opracowali: B., J., K., M.


Dodaj komentarz