„Mieć ufność na drodze przez niepłodność” – relacja z Dnia Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych, 14.10.2023 r.

„Mieć ufność na drodze przez niepłodność” – relacja z Dnia Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych, Stanisław Dolny, 14 października 2023 r.

14 października 2023 r. odbył się Dzień Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych zorganizowany przez Stowarzyszenie „Abraham i Sara” i Krakowskie Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych. Tym razem spotkaliśmy się w „Domu Pięknej Miłości”, który funkcjonuje w Stanisławiu Dolnym k. Krakowa, niedaleko Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rekolekcje poprowadził ks. Tomasz Grzesiak mający doświadczenie w posłudze dla pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu oraz w  działalności w Radzie „Caritas” archidiecezji krakowskiej. Tematem przewodnim było hasło: „Oto Pan, w którym złożyliśmy naszą ufność” (Iz 25,9b).

W czasie dwóch konferencji ks. Tomasz przede wszystkim zwrócił uwagę, że odpowiedzi na wiele życiowych pytań i wskazówki co do dobrego postępowania każdy z nas może i powinien poszukiwać na drodze wiary, w szczególności sięgając do historii wielu bohaterów, których znajdziemy na kartach Pisma Świętego. Przykładowo, warto samodzielnie i wspólnie w małżeństwie przemyśleć losy: Abrahama, Samuela, Samsona, Rut, Maryi czy Jana Chrzciciela. Także opisana w 1. Księdze Samuela Anna jako kobieta dotknięta niepłodnością może być dla nas wzorem postawy wytrwania w trudnej sytuacji i szczerej modlitwy do Boga. Niepłodność, tak jak każda choroba powiązana jest nie tylko z bólem fizycznym i rozmaitymi trudami leczenia, lecz także z nieodłącznym dużym cierpieniem psychicznym i silnymi emocjami. To doświadczenie każdy przeżywa na swój osobisty sposób i często nie chcemy się tym dzielić nawet z najbliższymi. Może ono także różnie wpływać na relację między małżonkami. Czas starań o potomstwo warto dobrze wykorzystać np. na umocnienie naszej małżeńskiej więzi.

Z perspektywy wiary warto jednak pamiętać, że człowiek powinien zawsze starać się przyjąć to, do czego Bóg go powołuje, próbować odnaleźć się w różnych sytuacjach, które Bóg przed nim stawia. Jednocześnie zawsze trzeba zachowywać nadzieję na spełnienie swoich dobrych pragnień i mieć ufność w tym, że nasz Dobry Ojciec w Niebie wie, co jest najlepsze dla nas i dla naszej rodziny. W staraniach o potomstwo warto prosić o orędownictwo św. Jana Pawła II, którego małżonkowie mogą uważać za swojego patrona. Można też modlić się za wstawiennictwem bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Nasze tęsknoty i nadzieje zawierzaliśmy Bogu w czasie nabożeństwa różańcowego oraz w czasie cichej małżeńskiej adoracji Najświętszego Sakramentu. Była także okazja do spowiedzi. Najważniejszym punktem Dnia Skupienia była Msza św. w intencji małżeństw niepłodnych, po której zaprzyjaźniona z naszym duszpasterstwem Saletyńska Wspólnota Nowej Ewangelizacji poprowadziła uwielbienie połączone z modlitwą wstawienniczą.

Dopełnieniem części duchowej było świadectwo Kasi i Tomka, którzy w 19 lat po ślubie, mimo różnych problemów zdrowotnych i braku dziecka, mówią o sobie jako o szczęśliwym małżeństwie. Punktem zwrotnym w ich nastawieniu było spotkanie pewnego księdza, który skierował ich uwagę na to, aby czerpali radość z samego faktu bycia razem. Kasia i Tomek zaczęli podróżować, angażować się w pomoc innym i chodzić na wspólne kolacje. Mimo trudności, nie tracą ducha i ufają w Bożą opiekę.

W części praktycznej dnia skupienia odbyło się spotkanie zdalne z drem Janem Olkiem, ginekologiem, naprotechnologiem specjalizującym się w leczeniu endometriozy. Jego wystąpienie dotyczyło przyczyn niepłodności i sposobów ich diagnozowania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę odpowiedniego żywienia małżonków starających się o potomstwo. Uczestnicy mieli też okazję do zadawania lekarzowi własnych pytań.

Między punktami programu mieliśmy czas na spacer i na rozmowy w czasie posiłków. Po kolacji, w ramach pogłębienia wspólnotowej więzi, dzieliliśmy się nawzajem wrażeniami z całego dnia, w którym udział wzięło udział ok. 30 osób. Dziękujemy ks. Tomaszowi, ks. Mirkowi, ks. Franciszkowi, p. Marii, dr. J. Olkowi, Kasi i Tomkowi, a także Izie i Jasi oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek najdrobniejszy sposób pomogły w organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy także siostrom nazaretankom i wszystkim, którzy w tym dniu towarzyszyli nam w sposób duchowy.

Okazja do całodziennego spotkania z innymi małżeństwami będącymi na różnych etapach drogi przez niepłodność daje bezcenne doświadczenie wspólnoty w modlitwie i umożliwia wzajemną wymianę przemyśleń, doświadczeń i wzajemne pokrzepianie się w wierze i drodze do rodzicielstwa (naturalnego, zastępczego, adopcyjnego, duchowego itp.). Przedłużeniem atmosfery rekolekcji są Msze św. i spotkania odbywające się w każdą drugą sobotę miesiąca w Krakowie przy ul. Nazaretańskiej 1. Najbliższa okazja do kolejnego spotkania w gronie małżeństw chcących zawierzyć Panu Bogu swoją drogę do rodzicielstwa będzie 11 listopada o godz. 16:00. Do zobaczenia!

J. i M.


P.s. Zapraszamy na nasz portal: www.abrahamisara.pl oraz na nasz profil na Fb i grupę na Fb. Jest też możliwość dołączenia do naszej grupy e-mailowej – tej sprawie prosimy o kontakt na adres: stowarzyszenie@abrahamisara.pl.


Dodaj komentarz