Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

Dieta i progesteron w ciąży

UżytkownikWpis

13:17
3 lutego 2013


Marysia

1

Witam, chciałabym zapytać czy stosowanie diety eliminacyjnej w ciąży jest bezpieczne dla dziecka (większość uczuleń mam w stopnu 1)? Spotykam się z dwiema różnymi opiniami na ten temat, a do wizyty u swojego lekarza jest jeszcze czas i nie wiem co teraz robić.

Czy poziom progesteronu od 21 tyg ciąży może się drastycznie zmienić? Ciążę mam zagrożoną z powodu bóli i/lub napięcia brzucha, leżę od początku ciąży, biorę luteinę 3x2 tabletki. W cyklu w którym zaszłam w ciążę poziom progesteronu był w normie, natomiast z obserwacji wcześniejszych cykli wynikało, że jest on obniżony. Lekarz na poprzedniej wizycie kazał mi zmniejszyć dawkę do 3x1, leżeć i zobaczyć, co się będzie działo. Próbuję już kolejny raz zmniejszyć dawkę i jak dotąd za każdym razem czuję się gorzej, bóle brzucha są częstsze, ale może jest inna tego przyczyna i nie ma to związku z próbą obniżenia dawki (w związku z tą sytuacją bardzo się martwię, więc może te dolegliwości są natury psychicznej?) Nie wiem, co robić do wizyty lekarza. Akurat na poprzedniej wizzycie czułam się lepiej i nie spodziewaliśmy się problemów.

12:55
5 lutego 2013


Anna Dzioba

2

Szanowna Pani

 

Co do pytania o dietę eliminacyjną- nie pisze Pani o jakiej diecie eliminacyjnej Pani myśli. Nie wiem co Pani rozumie pod określeniem "większość uczuleń mam w 1 stopniu" ?

"Czy poziom progesteronu może się drastycznie zmienić w 21 tyg. ciąży?" tak może – może spaść , może też  wzrosnąć.

Aby poznać odpowiedź na pytanie czy potrzebuje Pani suplementacji progesteronu należy oznaczyć jego poziom w surowicy krwi w godzinach porannych ( 7.00-10.00) przed przyjęciem Luteiny.

Jak dotąd nie ma badań klinicznych potwierdzających skuteczność stosowania diet eliminacyjnych, nie ma też badań, które wskazywałyby na bezskuteczność lub szkodliwość takiej praktyki.

Mogę podzielić się tylko moim własnym doświadczeniem. Jeśli pacjentka ma wysokie miana przeciwciał IgG przeciwko mleku krowiemu lub/ i zbożom zawierającym gluten lub/i jajkom kurzym oraz dodatkowo cierpi na chorobę autoimmunologiczną to stosuję taką dietę także w czasie ciąży. We wszystkich przypadkach pozwoliło to na urodzenie zdrowego dziecka o czasie.

Dietę należy stosować co najmniej 3 tygodnie oznaczyć poziom progesteronu przed dietą, i po 3 tygodniach jej stosowania. Jeśli progesteron ulegnie poprawie, samopoczucie pacjentki poprawi się, ustąpią skurcze macicy to takie postępowanie należy kontynuować.

z wyrazami szacunku

Anna Dzioba

16:51
5 lutego 2013


Marysia

3

Bardzo dziękuję Pani Doktor za odpowiedź.

 

Wykonałam badanie Imupro 100. Wysokie miano przeciwciał IgG mam na jajka kurze, niskie na mleko, na zboża nie jestem uczulona. Również niskie IgG mam na cytrusy i niektóre warzywa i przyprawy. Nie mam choroby autoimmunologicznej. Badanie wykonałam, jak już byłam w ciąży i przez ok. 2 m-ce starałam się przestrzegać diety. Obecnie staram się unikać produktów, które mnie najbardziej uczulają, szczególnie jajek, ale nie dałam rady stricte przestrzegać diety.  

 

Poziom progesteronu sprawdzałam przed zastosowaniem diety, był w środkowej normie. W takim razie wykonam to badanie jeszcze raz przed wizytą lekarską.

 

Z poważaniem

Magdalena 

Możliwość komentowania jest wyłączona.