Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

hiperprolaktynemia czynnościowa

UżytkownikWpis

17:13
11 lutego 2013


sys

1

Pani Doktor,

czy hiperplolaktynemia czynnościowa może być przyczyną późnych poronień (18-20 tydzień ciąży)?

Badałam prolaktynę z obciążeniem metoklopramidem i moje wyniki sa następujące:

PRL – 6,12 ng/ml,

po 1h PRL – 89,49 ng/ml,

Normy w labolatorium: 1,20 – 29,93 ng/ml.

 

Biorę teraz Bromergon w dawce: 1/2 tabletki przed snem. Jak długo trwa takie leczenie i na czym polega? Czy po odstawieniu Bromergonu mam szansę na prawidłowe fukcjonowanie przysadki, czy jedynie biorąc leki będę mieć prawidłowy poziom prolaktyny?

10:16
12 lutego 2013


Anna Dzioba

2

Szanowna Pani

O czynnościowej hiperprolaktynemii mówimy wtedy gdy poziom prolaktyny po metoklopramidzie jest co najmniej 10 razy ( lub więcej) wyższy od poziomu podstawowego. Na poziom prolaktyny mogą mieć wpływ stres i współżycie płciowe do 72 godzin przed pomiarem.

Hiperprolaktynemia może wpływać na zaburzenie procesu owulacji a tym samym na problemy z zajściem w ciążę. Zazwyczaj leczymy ją wtedy kiedy są problemy z zajściem w ciążę lub znaczne zaburzenia cyklu.

Bromergon w takiej dawce stosujemy zazwyczaj do czasu zajścia w ciążę.

Hiperprolaktynemii nie powinniśmy obwiniać o poronienia.Jeśli tych poronień było więcej niż dwa należy poszukiwać chorób autoimmunologicznych ( zespół antyfosfolipidowy, toczeń,itp), obciążeń genetycznych, zakażeń w tym bezobjawowych zakażen dróg moczowych, cukrzycy, chorób tarczycy. Pomocne w ustaleniu przyczyny jest badanie sekcyjne dziecka ,które zmarło- niestety wielu rodziców odstępuje od tego badania.

z wyrazami szacunku

Anna Dzioba

11:53
13 lutego 2013


sys

3

Dziękuję za odpowiedź.

13:19
23 lutego 2013


sys

4

Pani Doktor,

czy hiperprolaktynemię czynnościową (33-krotne podwyższenie poziomu prolaktyny po obciążeniu metoklopramidem) leczy się również u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, czy dotyczy to jedynie kobiet w okresie prokreacyjnym?

Rozumiem, że jeśli poziom prolaktyny na czczo jest w normie, to nie należy się martwić gruczolakiem przysadki?

20:16
27 lutego 2013


Anna Dzioba

5

Szanowna Pani

 

Nie należy sie martwić gruczolakiem przysadki jeśli poziom podstawowy jest prawidłowy. W większości przypadków gruczolak przysadki przebiega łagodnie.

Czasem poziom podstawowy prolaktyny może być nieco podniesiony, bez obecności gruczolaka, jeśli miało miejsce współżycie do 72 godz przed oznaczeniem prolaktyny ( najwiekszy wpływ może mieć stymulacja brodawek sutkowych) lub  osoba, u której wykonujemy oznaczenie była pod wpływem dużego stresu.

 

Co do leczenia hiperprolaktynemii czynnościowej w okresie okołomenopauzalnym to wybór postepowania musi być dostosowany do sytuacji konkretnej pacjentki. Jeśli ta hiperprolaktynemia znacznie zaburza jej cykle to należałoby takie leczenie rozważyć.

 

z wyrazami szacunku

Anna Dzioba

22:01
27 lutego 2013


sys

6

Kamień z serca! :-) Dziękuję bardzo Pani Doktor za odpowiedź. 

Możliwość komentowania jest wyłączona.