Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

Niepłodność damska – niedrożność jajowodów

UżytkownikWpis

19:23
27 marca 2011


anilekoa

1

CZY NIEDROŻNOŚĆ JAJOWODÓW MOŻNA WYLECZYĆ?JEŻELI TAK TO W JAKI SPOSÓB?

21:22
27 marca 2011


madafu

2

I nieco związane z powyższym pytanie o to,  jakie mogą być objawy niedrożności jajowodów. Czy można wykazać ją wyłącznie za pomocą badania?

19:35
29 marca 2011


Anna Dzioba

3

Odnosnie pytania pierwszego dotyczącego czy mozna wyleczyc niedroznośc jajowodów. Czasami mozna wyleczyć, czasami nie. Możliwość leczenia niedrożności zależy od przyczyny ich niedrożności. Generalnie wchodza w gre wyłącznie metody chirurgiczne -selektywnej histrosalpingografii ( jest to metoda diagnostyczno- lecznicza.Do jajowodu wprowadzany jest płyn pod cisnieniem-pod kontrolą manometru, jesli niedrozność jest spowodowana przez gęsty śluz w świetle jajowodu to zazwyczaj można go udrożnic w ten prosty sposób)  lub mikrochirurgii ( powodzenie  leczenia zalezy również od miejsca niedrożności). W USA istnieje wiele klinik zajmujących sie przywracaniem drożności jajowodów np po zabiegach ubezpładniajacych polegających na ich przecięciu ( znam przypadki kiedy to leczenie było skuteczne).

Nie będę wchodzić w szczegóły  ponieważ nie jestem chirurgiem. Dodam tylko,że głowna metodą diagnostyki niedrożności jajowodów jest badanie HSG, polega ono na podaniu kontrastu do jamy macicy pod kontrola aparatu rentgenowskiego.Jesli podczas badania uwidocznią się jajowody i kontrast przepłynie do jamy macicy to jajowody sa drożne. Jeśli nie to nie oznacza to w 100% że są niedrożne. Badanie jest przeprowadzane bez znieczulenia, u niektórych pacjentek pod wpływem bólu jakiego doznają w czasie badania dochodzi do skurczu jajowodów i kontrast nie przedostaje sie do jamy macicy. W przypadku stwierdzenia niedrożności jajowodów w badaniu HSG powinno ona być potwierdzona w trakcie laparoskopii- pacjentka jest znieczulona, podaje sie kontrast,który jest widziany przez operującego chirurga w jamie brzusznej ( używa sie zabarwionego płynu).

Dodam,że miałam przypadki poczęcia dziecka u kobiet z rozpoznaniem obustronnej niedrożności jajowodów.

Niedrozność nie ma charakterystycznych objawów. Aby ją stwierdzić należy przeprowadzić badania inwazyjne- HSG, selektywne HSG, laparoskopię.Czasem stosuje sie techniki USG ale sa mniej popularne, ze względu na mniejszą czułość. 

Możliwość komentowania jest wyłączona.