Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

niepłodność męska

UżytkownikWpis

20:46
20 marca 2011


madafu

1

Witam

Wiele osób zarzuca naprotechnologii brak rozwiązań jeśli chodzi o niepłodność męską. Czy to prawda i czy rzeczywiście medycyna jest bezradna w tej materii ? Co proponuje naprotechnologia małżeństwom borykającym się z niepłodnością, gdzie jednym z głównych problemów jest słabe nasienie ?

Z góry dziękuję za dopowiedź, pozdrawiam Smile

11:17
22 marca 2011


Anna Dzioba

2

Naprotechnology jest bezradna wobec męskiej płodności jeśli jest ona spowodowana genetycznymi defektami powodującymi niemozność przekazania życia przez danego mężczyznę ( najczęściej ilośc plemników jest bardzo niska- pojedyncze w preparacie a hormony przysadkowe wysokie, pewne choroby genetyczne jak np mukowiscydoza bezobjawowa mogą powodować całkowita niedrożność kanalikow wyprowadzających jądra lub/i nasieniowodów). Dodam,że dla tych mężczyzn ( a nie jest ich wielu) nie jest możliwe zostanie biologicznym ojcem. Najczęściej są wtedy wykonywane procedury in-vitro z nasieniem dawcy ( tak więc ci pacjenci nie są biologicznymi ojcami dzieci).

W niektórych sytuacjach wykonywana jest biopsja jadra i materiał genetyczny jest pobierany z "niedojrzałych" plemników, ale wówczas te procedury są związane z genetyczna selekcją zarodków, o ile  one powstaną.

Co do wszystkich innych przypadków możemy leczyć.  Osobiście uważam,że "słabe" nasienie jest wykorzystywane do zachęcania pacjentów do korzystania z procedur IUI lub in vitro, co niestety często przyczynia sie do braku diagnostyki  kobiet. "Ukryte" problemy zdrowotne u kobiet bardzo czesto są przyczyną tego, że procedury te kończa sie niepowodzeniem….

Wielu pacjentów żyje w przeswiadczeniu, że parametry ich nasienia są tragiczne a tymczasem tak nie jest. Często wystarczą proste porady dotyczące stylu życia połączone z preparatami wielowitaminowymi a parametry nasienia poprawiają się znacznie.

Oczywiscie leczone jest małżeństwo a nie tylko mężczyzna. Poprawa hormonalnej jakosci cyklu u kobiety bardzo często  daje pozytywne rezultaty.

Dodam tylko że "normy" dla męskiego nasienia ulegają stałemu obniżeniu – 30 lat temu normą było 40 mln plemników na ml, obecnie to 20 mln/ml. To samo dotyczy odsetka plemników prawidłowych- kiedys 30% potem 15% teraz 4%, i ruchliwości. Nie wiemy jak mało to za mało na końcu potrzebny jest 1 plemnik, który dotrze do komórki jajowej na czas.  

12:11
22 maja 2011


madafu

3


 

Możliwość komentowania jest wyłączona.