Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

niskie FSH

UżytkownikWpis

09:38
19 stycznia 2012


Klara

1

Pani Doktor,

Od ośmiu miesięcy staramy się z mężem o pierwsze dziecko, póki co bezskutecznie. Mój lekarz ginekolog twierdzi, że jest to zupełna norma i nie podejmuje żadnych szczegółowych badań. Mam jednak zwykle bardzo kiepski śluz i planujemy wkrótce zająć się na poważnie tą sprawą. Moje pytanie dotyczy jednak mojego męża. Otóż leczy się od ok. pół roku u dermatologa i przyjmuje różne antybiotyki. Niedawno zrobił badania krwi, w tym pełen zestaw hormonów. Okazało się, że wszystkie hormony wyszły w normie za wyjątkiem FSH, który był poniżej dolnej granicy normy. Próbowałam dowiedzieć się na własną rękę co może oznaczać tak niskie FSH u mężczyzny, jak może wpływać na nasienie itp. (przy pozostałych hormonach w normie) i przyznam, że nie znalazłam jasnej odpowiedzi. Dlatego chciałam zapytać Panią Doktor czy mąż powinien udać się do specjalisty (internista zobaczywszy badania powiedział, że nie potrafi ich zinterpretować) i czy w takim razie jest wskazane jednak zbadanie nasienia?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!

19:59
20 stycznia 2012


Anna Dzioba

2

 Szanowni Państwo

 

Pojedynczy niski wynik badania FSH o niczym nie świadczy. Nie mozna na jego podstawie wnioskowac ani o zdrowiu ani o chorobie. Wysokie FSH mogłoby byc niepokojące. Niskie FSH ,rzadko swiadczy o patologii.

Jeśli chodzi o diagnostyke chorób,  sporadycznie jeden wynik , jednego parametru oznaczałby zdrowie lub chorobę.

Zgodnie z zaleceniami rozmaitych wytycznych nie ma konieczności podejmowania działań diagnostycznych  jesli staranie się o potomstwo ( bez tzw "zabezpieczeń") nie trwa dłużej niż 1-2 lat. Dlatego Pani lekarz nie widzi powodu do niepokoju.

Prof Hilgers  pracując nad Creighton Model System ( systemem obserwacji cyklu) przeprowadził badanie kliniczne, z którego wynika, że jeśli nie ma przeszkód medycznych dotyczących poczęcia, to 98% małżeństw starających sie o poczęcie  osiąga je najpóźniej w 6-tym miesiącu podejmowania współżycia w czasie dni płodnych.

Proponuje nauke systemu Creightona.Oprócz informacji o dniach płodnych i niepłodnych ułatwia on diagnostyke hormonalna cyklu i daje wiedzę o swojej płodnosci.

Badanie nasienia jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych przy trudnościach w zajściu w ciążę.

Anna Dzioba 

Możliwość komentowania jest wyłączona.