Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

podwyższona prolaktyna

UżytkownikWpis

17:29
22 lutego 2012


Klara

1

Pani Doktor,

staramy się z mężem o dziecko od prawie roku. W 24 dniu cyklu zrobiłam badanie poziomu progesteronu i prolaktyny. Progesteron wyszedł w normie, ale prolaktyna 40 (norma 5-35). Czy powinnam ten wynik skonsultować z lekarzem? Dodam, że kilka dni wcześniej morfologia, mocz i tarczyca oraz USG ginekologiczne wyszły w porządku. Czy ten wynik prolaktyny (chociaż jednorazowy) może być jakimś tropem prowadzącym do odkrycia możliwych przyczyn braku potomstwa z mojej strony? (swoją drogą mąż niebawem wykona badanie nasienia).

Z góry dziękuję za odpowiedź

12:30
26 lutego 2012


Anna Dzioba

2

Szanowna Pani

 

Zwiększony poziom prolaktyny może wpływać hamująco na owulację, ale zazwyczaj nie jest jedynym czynnikiem wpływającym negatywnie na możliwość poczęcia dziecka.

Aby uniknąć fałszywie dodatnich wyników ( czyli wynik laboratoryjny stwierdza nieprawidłowość, ale faktycznie ta nieprawidłowość nie ma miejsca)należy zachować kilka reguł przy jej oznaczaniu. Oznaczenie nie powinno byc dokonywane w ciągu 72 godzin od współzycia ( drażnienie brodawek sutkowych powoduje wzrost poziomu prolaktyny), powinno być wykonane w godzinach porannych. Sytuacje stresu takie jak pośpiech, stres w pracy lub życiu osobistym mogą powodować  wzrost poziomu prolaktyny.

Oczywiście powinna Pani poinformować swojego lekarza o tych wynikach.

Pozdrawiam

Anna Dzioba

11:37
4 kwietnia 2012


Klara

3

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie – otóż powtórzyłam badanie prolaktyny, tym razem w 6 dniu cyklu, z zachowaniem tych wszystkich wskazówek, o których Pani pisała. Wynik wyszedł na poziomie 505,9 mU/l (norma podana: 127-637), zaś po metoclopramidzie wzrósł do poziomu 5479 mU/l – czyli ok. dziesięciokrotnie. Jednocześnie lekarz stwierdzil lekko podwyższony poziom TSH – 2,38. Ale tarczyca, tak jak wspomnialam, jest w porządku (USG). Czy to już może wskazywać na przyczynę niepękania pęcherzyków? Bardzo proszę o radę, bo troszkę się gubię z tym wszystkim.

Pozdrawiam i z góry dziękuję

22:47
6 kwietnia 2012


Anna Dzioba

4

Szanowna Pani

 

Podwyższony poziom prolaktyny po podaniu metoklopramidu sugeruje  hiperprolaktynemię czynnościową. Mogą być takie sytuacje ( np stres),które będą powodowały u Pani krótkotrwałą zwyżkę poziomu prolaktyny. Wysoki poziom prolaktyny może wpływać hamująco na owulację. Czy wpływa negatywnie na proces "pękania" pęcherzyka tego nie wiemy.

Wykonane przez Panią badanie TSH wymaga rozszerzenia badań tarczycy o wolne hormony i przeciwciała przeciwtarczycowe. Hormony tarczycy pełnią bardzo ważną rolę w wielu procesach metabolicznych. Jeśli ich poziom jest niski to wymagają suplementacji.

 

Rozumiem,że chciałaby Pani znaleźć jednego winowajcę "niepękających pecherzyków", ale nie sądzę ,że w chwili obecnej jest to możliwe. Proces owulacji i "pękania pecherzyka" jest bardzo złożony, bierze w nim udział wiele hormonów, mediatorów, receptorów itd. Znaleźć jednego winnego jest niezwykle trudno. Powinniśmy naprawiać te procesy ,które uda nam się zidentyfikować, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego iż nie na wszystkie nieprawidłowości będziemy mogli oddziaływać i nie wszystkie będziemy w stanie zidentyfikować.

Pozdrawiam i życzę błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy

Anna Dzioba

14:56
23 kwietnia 2012


Klara

5

Pani Doktor,

Bardzo dziękuje za odpowiedź i przepraszam, że dopiero odpisuję. Chciałabym zapytać Panią jeszcze o dwie sprawy (wizytę u lekarza mam dopiero za jakiś czas..).:

1. Kończę właśnie cykl z monitoringiem (dziś 27dc). Śluzu w okresie owulacji jak zwykle nie było :( Dwukrotnie zrobiłam USG – w 14 dc pęcherzyk 16 mm, zaś w 20 dc lekarz stwierdził ciałko żółte w lewym jajniku. Tego dnia endometrium o szer. 12 mm.

Jednocześnie wykonałam z krwi oznaczenie progesteronu oraz estradiolu:

P+5: PROG 17,12 ng/ml, ESTR 158,12 pg/ml

P+7: PROG 18,2 ng/ml, ESTR 144,15 pg/ml

P+9:  PROG 17,66 ng/ml, ESTR 167,12 pg/ml

Dodam także, że w tym cyklu brałam Castagnus. Czy powyższe informacje z monitoringu i profilu hormonalnege mogą wskazywać na jakieś zaburzenia?

 

2. Drugie pytanie dotyczy badań z krwi, które mam wykonać na początku cyklu. Dostalam skierowanie na badanie glukozy oraz glukozy po 75 g glukozy, insuliny oraz insuliny po 2 godzinach, a także na oznaczenie LH i FSH. Lekarz chyba idzie w kierunku PCO. Moje pytanie dotyczy tego, czy mogę te wszystkie rzeczy zbadac jednocześnie, jednego dnia? Np. po pierwszym pobraniu na czczo przyjąć jednocześnie insulinę i glukozę – czy może powinnam rozbić jakoś te badania?

 

Bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe uwagi! 

Możliwość komentowania jest wyłączona.