Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

Problem z pękaniem pęcherzyków

UżytkownikWpis

20:12
3 kwietnia 2011


Anaber

1

Mam pytanie odnoście problemu z pękaniem pęcherzyków. W ostatnim cyklu najprawdopodobniej nastąpiła u mnie luteinizacja pęcherzyka (skok temp. sugerował w bliskim czasie owulację, ale pęcherzyk nie pękł nawet po 5 dniach od skoku i po dniu P; w ciągu dwóch dni urósł z ok. 20 mm do 33 mm, wtedy otrzymałam zastrzyk, pojawiła się torbiel ciałka żółtego).

1. Lekarz powiedział, żeby zbadać estradiol, gdy pęcherzyk będzie miał ok. 15 mm, a ja zapomniałam zapytać, jaki wynik jest poprawny… czy mogę prosić o tą informację?

2. Co zrobić, jeśli wynik estradiolu nie będzie prawidłowy?

 

Bardzo proszę o odpowiedź :)

20:32
6 kwietnia 2011


Anna Dzioba

2

Jeśli chodzi o poziom estradiolu przed owulacją to narasta on osiągając szczyt przed samą owulacja, po czym gwałtownie spada. Spodziewamy sie poziomów  200-300-400pg/ml (700-1101-1450 pmol/l). Aby "trafić" z tym pomiarem można  wykonac profil hormonalny przedowulacyjny oznaczając poziomy estradiolu co drugi dzien az do owulacji ( potwierdzeniem owulacji, a raczej powstania ciałka zółtego) bedzie wzrost progesteronu powyżej 3ng/ml (9.5nmol/l). Oznaczenia estradiolu mozna zacząć wtedy gdy zaczyna się cykl śluzu( jeśli prowadzi Pani obserwacje to wie Pani o czym mówię)

Druga mozliwość to wykonywanie usg przezpochwowego z oceną wzrostu pęcherzyka i oznaczenie poziomu estradiolu tak, jak życzył sobie Pani lekarz kiedy pęcherzyk osiągnie wielkość 15 mm.

Z wynikami należy się zgłosić do Pani lekarza- on będzie podejmował decyzje.

 

LUF ( zluteinizowany  niepęknięty pęcherzyk Graafa). Prawidłowo pecherzyk G. rośnie w czasie cyklu, pęka ( owulacja) wyrzucając komórke jajową, a jego "pozostałość" tworzy w jajniku tzw ciałko żółte. Czasem bywa tak że pęcherzyk G. rośnie do pewnej wielkości i nie pęka, przekształca sie w namiastkę ciałka żółtego ( wytrzarzając te same hormony co ciałko żółte), ale struktura ta bardziej przypomina torbiel. Przeważnie tego typu torbiele ulegaja resorbcji. Aby  sie upewnić czy torbiel uległa resorbcji nalezy wykonać usg przezpochwowe zaraz po miesiączce. Jeśli nie uległa resorbcji należy się skontaktować z lekarzem prowadzącym ( on zaleci dalsze postepowanie i leczenie).

21:48
6 kwietnia 2011


Anaber

3

Dziękuję za odpowiedź Laugh

 

Anna Dzioba napisał:

Spodziewamy sie poziomów  200-300-400pg/ml (700-1101-1450 pmol/l).


Czy dobrze rozumiem, że jeśli poziom estradiolu będzie niższy niż 200 pg/ml, to najprawdopodobniej nie dojdzie do owulacji?

Czy zasadne jest wykonywanie testów owulacyjnych w takiej sytuacji?

Jakie leczenie (poza stymulacją i zastrzykami pregnylu) proponuje się przy LUF?

 

Oczywiście, skontaktuję się z moim lekarzem pod koniec aktualnego cyklu (mam już ustalony termin wizyty na koniec kwietnia). Mam jednak nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Sęk w tym, że każdy nowy cykl "wnosi" kolejny problem, który trzeba "naprawić"…

09:43
11 kwietnia 2011


Anna Dzioba

4

NIE. Taki poziom estradiol osiąga tuż przed owulacją przy jej prawidłowym procesie. Do owulacji może dojść także przy niższych wartościach estradiolu- ale może być ona "jakosciowo" gorsza niż ta z prawidłowymi poziomami hormonów. Wykonując jeden poziom estradiolu przedowulacyjnie trudno "wstrzelić się" w moment wzrostu estradiolu.

 Podczas wzrostu pęcherzyka Graafa moze dochodzić do szeregu nieprawidłowości -  "za mały " pęcherzyk, opóźnione pękanie, czy też zespół niepękniętego zluteinizowanego pęcherzyka Graafa, itp. Owulacja jest skomplikowanym procesem, w którym bierze udział wiele substancji o działaniu hormonalnym.  Dlatego mogą wystepować różne zaburzenia tego procesu.

 

Co do testów owulacyjnych- to opierają sie one na pomiarze wzrostu LH ( który wystepuje tuż przed owulacją). LH jest w swojej budowie podobne do HCG wystepującego w ciąży. Z badań przeprowadzonych przez prof. Hilgersa wynika, że wzrost LH występuje i jest prawidłowy w cyklach prawidłowych i nieprawidłowych. Tak więc z wzrostu LH nie można wnosić,że doszło do prawidłowej owulacji. Test owulacyjny stwierdza wyłącznie czy doszło do wzrostu LH. Miernikiem dokonanej owulacji jest wzrost progesteronu powyżej 3ng/ml ( wystąpi on także przy LUF). Miernikiem jakosci procesu owulacji jest oznaczenie poziomów progesteronu w 7 dniu od owulacji. Potwierdzenie dokonania pęknięcia pęcherzyka może być usg wykonane przez doświadczonego ultrasonografiste ( zdarzają sie niezawinione pomyłki).

O zbiliżaniu sie do owulacji informuje nas zmiana wydzielania śluzu szyjkowego. Ponieważ szyjka zawiera receptory czułe na wzrost estradiolu – przy jego zwiększonych poziomach reaguje wydzielaniem śluzu, króry moze być bardzo rozciągliwy, przeroczysty i może dawac odczucie lubrykacji ( śliskości). W momencie pojawienia sie progesteronu śluz zmienia się na gęsty, trudno rozciągliwy i nieprzezroczysty. Jest to bardzo czuły objaw ( wzrostu poziomu estradiolu i "pojawienia" sie progesteronu).

Oczywiście są osoby, u których produkacja śluzu jest zaburzona, ale takie zjawisko dostarcza lekarzowi dodatkowych informacji..

Zgadzam się że owulacja jest procesem skomplikowanym i nowy cykl może przynosic nowe wyzwania i problemy.

LUF jest jednym z trudniejszych problemów do pokonania w leczeniu niepłodności. Nie mogę tu omawiać konkretnych metod leczenia ponieważ to musi być uzgadaniane osobiście z lekarzem w gabinecie lekarskim.

Pozdrawiam

Anna Dzioba

23:10
11 kwietnia 2011


Anaber

5

Dziękuję za odpowiedź. Zawsze wydawało mi się, że owulacja jest dosyć prostym procesem: wzrost poziomu jednych hormonów, obniżenie poziomu innych. Wszystko, jak w zegarku, bo sprzężone ze sobą. Teraz odkrywam coraz więcej tajemnic…

 

Pisze Pani, że "tak więc z wzrostu LH nie można wnosić,że doszło do prawidłowej owulacji". Odwrócę więc pytanie. Czy może dojść do owulacji, jeśli nie było wzrostu LH?

"Miernikiem jakosci procesu owulacji jest oznaczenie poziomów progesteronu w 7 dniu od owulacji." Tylko, że ja mam suplementować progesteron, więc nie ma sensu sprawdzać.

"O zbiliżaniu sie do owulacji informuje nas zmiana wydzielania śluzu szyjkowego." W tym cyklu kolejny zonk… Pęcherzyk ma już 15 mm (11 dc), a ja nadal nie mam śluzu!

"LUF jest jednym z trudniejszych problemów do pokonania w leczeniu niepłodności."  Mam nadzieję, że jednak da się pokonać…

 

"To musi być uzgadaniane osobiście z lekarzem w gabinecie lekarskim." Rozumiem i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Zależało mi, żeby wiedzieć, jakie propozycje postępowania może mi złożyć mój lekarz. Ale chyba też o to, żeby usłyszeć, że rzeczywiście coś da się z tym zrobić. Taka informacja jest bardzo pocieszająca!

 

Pozdrawiam :)

18:14
18 kwietnia 2011


Anna Dzioba

6

Przepraszam,że dopiero teraz odpowiadam- nie zauważyłam tej wiadomości.

Pyt. 1 LH jest bodźcem do owulacji. A więc musi nastąpić jego wzrost aby doszło do owulacji. Ale prawidłowy wzrost LH nie równa się owulacji ( nie oznacza 100% owulacji).

Obecność prawidłowego poziomu hormonu X nie oznacza automatycznie prawidłowej odpowiedzi właściwego dla jego działania ( możemy powiedzieć docelowego) narządu Y. Mam nadzieję,że nie skomplikowałam tego bardziej.

Pyt.2 Oznaczenie progesteronu ma sens jeśli krew jest pobierana przed przyjęciem następnej porannej dawki. Okres półtrwania naturalnego progesteronu wynosi ok 8-10 godzin, jeśli pobiera Pani krew rano przed przyjęciem kolejnej dawki progesteronu to jest on najbardziej zblizony do Pani progestronu.

Pyt3. Mała ilość sluzu bądź jego gorsza jakość też jest objawem diagnostycznym. Proszę zwrócić na to uwagę lekarzowi na to zjawisko.

 

LUF- mam nadzieję,że wyjdziecie Państwo z tego zmagania zwycięsko.

Pozdrawiam

Anna Dzioba

20:57
18 kwietnia 2011


Anaber

7

Dziękuję za odpowiedź. Tak, jak Pani proponuję, zbadam progesteron.

 

Fajnie, że jest to forum i że można zadać pytanie lekarzowi. Ja mam bardzo dobrego lekarza, cierpliwego i chętnego do pomocy. Czasem jednak mam pytania, ale nie chcę zawracać Mu głowy (ma wielu pacjentów, a przecież ma przede wszystkim rodzinę). Na pewno przygotuję listę pytań na następną wizytę Cool Pewnie jednak nie pomyślę o wszystkim i znów o coś zapytam…

 

Pozdrawiam :)

22:03
30 maja 2013


Iza

8

Witam 

 

Pani Doktór mam pytanie moj lekarz naprotechnolog zdiagnozował u mnie Luf, mimo, ze pecherzyk ładnie rósł i zaczał sie zapadać to nie pękł. Dostalam zastrzyk o nazwie Ovitrelle mam go wziąść w peak +1, w peak -1 zrobic usg i w peak +2 kolejne. Moje pytanie dotyczy tego w którym dniu powinniśmy najbardziej starać sie o poczęcie czy własnie w peak +1 i czy przed zrobieniem czy po wykonaniu zastrzyku. Przepraszam za intymnosc tego pytania, ale mysle, ze to moze byc istotne. 

Mam jeszcze jedno pytanie wyszly mi duze wartości w badaniach hormonalnych ale moze przytoczę te w peak + 7 

estradiol 455,90 pg/ml

progesteron 49,88 ng/ml 

czy taki wysoki poziom hormonow moze być wynikiem tego niepęknietego pęcherzyka?

 Ostatnie pytanie to czy defict witaminy D w moim przypadku 8.40 ng/ml moze być kolejną przyczyną bezpłodności

Pozdrawiam serdecznie

i z góry dziekuje za odpowiedz

21:28
9 czerwca 2013


Anna Dzioba

9

Szanowna Pani

Co do współzycia to nie jest dobrze koncentrować się na jednym "najlepszym dniu" do współżycia, dobrze jest aby miało ono miejsce zarówno przedowulacyjnie – nawet kilka dni przed, jak i po dniu Peak do 3 dni.

Uważam, że ograniczanie współżycia wyłącznie do dni płodnych nie służy małżeństwu, które zaczyna realizować współżycie wyłącznie dla osiągnięcia "celu". Jest to bardzo frustrujące. Dobrą rzeczą jest podejmowanie współżycia dla bycia ze sobą poza okresem płodnym- wtedy nie jest to współżycie ukierunkowane na cel ale na osobę. Myślę, że może to być bardzo Państwu pomocne.

W wypadku LUF mogą wystepować zarówno bardzo niskie jak i wysokie poziomy hormonów.

W ostatnich latach mówi się o wpływie vit. D3 na procesy immunologiczne. Proponuję wykonać jeszcze jedno oznaczenie poziomu wit d3 po dłuższej ekspozycji na słońce- czyli pod koniec lata np w sierpniu. Jesli będzie obnizony podjąc suplementacje wraz z  suplementacja wapnia.

z wyrazami szacunku

Anna Dzioba

19:48
11 czerwca 2013


Iza

10

Pani Doktor dziekuję za odpowiedz

pozdrawiam serdecznie 

Możliwość komentowania jest wyłączona.