Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

problemy z tarczycą u mężczyzn a płodność

UżytkownikWpis

13:52
22 września 2013


brog

1

Witam,

staramy się z mężem o dziecko już ponad 2 lata. 1,5 roku temu  poroniłam w 8 tyg. ciąży. Od początku tego roku korzystamy z CrMS i leczenia naprotechnologicznego. Długo by to opisywać, ale mam bardzo długie cykle (do 50-kilku dni), występują niedobory estradiolu i progesteronu w zasadzie przez cały cykl, problemy z owulacją, obraz jajników na usg to może nie klasyczny PCOs, ale jednak są problemy m.in. z insulinoopornością. Do tego dość mocno obniżone parametry nasienia u męża w zakresie ruchliwości i prawidłowej budowy plemników.

Ostatnio mąż zrobił wstępne badania, które wykazały przeciwciała anty-TPO na poziomie 153,9 IU/ml (TSH w normie: 1,060 µIU/ml). Ma je poszerzyć w najbliższym czasie m.in. o FT3 i FT4 i zgłosić się na konsultacje do endokrynologa. Jego mama i siostra chorują na nadczynność tarczycy, więc być może i on ma jakieś problemy w tym kierunku. Chciałam jednak zapytać, czy kłopoty z tarczycą mają wpływ na płodność mężczyzn? Wiele słyszałam o tym, że kobiety mogą mieć w związju z nią kłopoty z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem, ale nie dotarłam do żadnych informacji na ten temat w kontekście mężczyzn.

Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

09:08
24 września 2013


Anna Dzioba

2

Szanowna Pani

Wg dotychczasowej wiedzy andrologicznej ( dotyczącej płodności męskiej) to schorzenia tarczycy nie mają wpływu na jakość i produkcję nasienia.

Moja opinia jest trochę inna- tarczyca jest na tyle ważnym narządem hormonalnym, wpływającym na metabolizm wielu organów,że nie mogę uwierzyć iż nie ma żadnego wpływu na powstawanie nasienia. Z tym, że jest to najprawdopodobniej wpływ pośredni.

W konkretnej sytuacji Pani męża należy wykonać pełen zestaw badań tarczycowych i najprawdopodobnie obserwować poziom TSH. Jeśli się podniesie to rozważyć leczenie.

Na podstawie przedstawionych danych nie mogę stwierdzić czy i na ile parametry nasienia są złe.

Pani sytuacja zdrowotna z całą pewnością wymaga interwencji medycznej.

w wyrazami szacunku

Anna Dzioba

14:48
30 września 2013


ingloriel

3

Troszkę już wiadomo o wpływie hormonów tarczycy na płodność męską:

fT3 działa poprzez jądrowy receptor na komórki Sertoliego zwiększając ich aktywność enzymatyczną, zwiększa produkcję białek – w tym wzrost ekspresji receptorów dla hormonów steroidowych  i wytwarzanie czynników wzrostu. Zmniejsza proliferację komórek Sertoliego, nasila ich dojrzewanie. 

Możliwość komentowania jest wyłączona.