Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

profil hormonalny

UżytkownikWpis

16:31
8 kwietnia 2013


Perelka

1

Witam  W poprzednim cyklu miałam oznaczony poziom progesteronu i estradiolu w drugiej fazie cyklu. Wyniki wyszły natępujące progesteron w 5 dniu po zaniku śluzu 8ng/ml, progesteron w 7 dniu po zaniku sluzu 10,0 ng/ml estradiol 130 pg/ml i progesteron w 9 dniu po zaniku śluzu 10,2 ng/ml. Czy te wyniki mieszczą się w normie, czy trzeba to korygować. Dodam, że o dziecko staramy się 2,5 roku. Jajowody mam drożne, mam  torbiel endometrialną na prawym jajniku ( pod koniec kwietnia jestem umówiona na laparoskopie) biorę od roku bromergon na obniżenie prolaktyny, śluzu mam minimalne ilości czy to jest powiązane z tą torbielą?

18:31
10 kwietnia 2013


Anna Dzioba

2

Szanowna Pani

 

Pisze Pani o profilu hormonalnym- z Pani opisu wnioskuję, iż nie posługuje się Pani metoda Creightona do obserwacji śluzu. Metoda ta bowiem klasyfikuje rodzaje śluzu. Zakładając poprawność tych obserwacji to jest to profil nieprawidłowy. Jest to bardziej profil progesteronowy niż profil hormonalny- oznaczenie estradiolu wykonano w nim jeden raz. Krzywa progesteronowa jest bardzo płaska.

Skąpość śluzu może być związana zarówno z endometriozą jak i z gorszym jakościowo procesem rozwoju komórki jajowej.

Jeśli jest to torbiel endometrialna ( a to zostanie wykazane w badaniu histopatologicznym  matriału pobranego w trakcie operacji) to należy szukać a nastepnie  usunąć ogniska endometriozy z innych miejsc jamy brzusznej. Lekarz przeprowadzający operację powinien wykonać taką procedurę podczas laparoskopii.

Po leczeniu operacyjnym nalezy podjąć szybko leczenie farmakologiczne mające na celu poprawę procesu owulacji oraz  zahamowanie wznowy endometriozy. W Polsce jest już dostępny niskodawkowy naltrexon ( LDN), który można do tego celu wykorzystać.

Proszę nie czekać, że może "coś" się samo wydarzy po operacji tylko podejmować od razu leczenie- szanase na poczęcie są wtedy największe.

z wyrazami szacunku

Anna Dzioba

19:13
10 kwietnia 2013


Perelka

3

Dziękuję za rady.

Obserwowałam swoje cykle metodą objawowo-termiczną (metoda Rotzera),  zamierzam z mężem skontaktować się z instruktorem metody Creightona. 

Wynik badania histopatologicznego będzie po 2-3 tygodniach, czy to oznacza że jesli endometioza zostanie potwierdzona to będę miała kolejną laparoskopię, czy będzie to zrobione podczas jednej laparoskopii ?

 

20:24
18 kwietnia 2013


Anna Dzioba

4

Szanowna Pani

 

Zazwyczaj podczas usuwania trobieli jajnika operujący lekarz stara się usunąć ogniska endometriozy z innych miejsc. Czasem umiejscowienie ognisk endometriozy uniemożliwia ich usunięcie np przy ogniskach endometriozy umiejscowionych na ścianie jelita ich usuwanie w trakcie standartowej laparoskopii mogłoby zwiększyć ryzyko uszkodzenia ściany jelita  i od usuniecia tych ognisk odstępuje się ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Jeśli takich ognisk jest duzo można podjąć decyzję o operacji tradycyjnej z asystą chirurga ogólnego.

To jest tylko poglądowy sposób analizy sytuacji i podejmowania decyzji. Ostateczna decyzja należy do lekarza przeprowadzającego operację, gdyż tylko on może ocenić ryzyko i konieczność takiego czy innego postepowania.

Życzę powodzenia

z wyrazami szacunku

Anna Dzioba

20:45
21 kwietnia 2013


Perelka

5

Dziękuję bardzo za informacje

19:35
8 maja 2013


Perelka

6

Witam ponownie 

Jestem po laparoskopi zostały wyłuszczone dwa guzy z prawego jajnika, usunięto ogniska endometriozy, uwolniono zrosty ,wyłuszczono mi mięśniaka macicy i pobrano wycinek z lewego jajnika do badania. W chwili obecnej mam zalecone brać distrepatazę. A wizytę kontrolną mam pod koniec maja i wtedy będą już najprawdopodobniej wyniki badań histopatologicznych. Dodatkowo umówiliśmy się na spotkanie z instuktorem Modelu Creighton. 

04:12
10 maja 2013


Izabela Salata

7

No, to porządna operacja z tego wyszła!

 Życzymy powodzenia! I pani Doktor i ja :)

09:00
10 maja 2013


Perelka

8

Dziękuję bardzo, a więcej napewno dowiem się na wizycie kontrolnej. :)

22:51
24 maja 2013


Perelka

9

wynik badania hostopatologicznego potwiedził endometrioze, usunięta torbiel  była torbielą endometrialną, Po wizycie kontrolnej lekarz zalecił jeszcze raz distreptazę, i po dniu peak luteinę,  i możemy już rozpocząć starania o dziecko, 22 maja rozpoczął się pierwszy cykl po laparoskopi, miesiączka jest mniej bolesna, Od tego cyklu rozpoczeliśmy obserwacje wg modelu Creighton, wcześniej prowadziłam oberwacje metodą NPR, w czasie ktorej też obserwowałam śluz,  czy w tej sytuacji nie musimy  unikać kontaktu genitalnego obserwując pierwszy cykl metodą Creightona, jest to dla nas ważne, ze względu na to że toriele endometrialne powracają, dlatego jeśli będzie nam to dane chcielibyśmy jak najszybciej zajść w ciążę.

06:52
8 lipca 2013


Perelka

10

 W bieżącym cyklu zrobiłam wyniki  badań w dniu P+7 

estradiol 203 pg/ml

progesteron 19,2 ng/ml

Dodatkowo zrobiłam jeszcze prolaktynę 19,06 ng/ml

Cykl rozpoczął się 17 czerwca. Dzień P  w 12 dniu cyklu.

Dodam że od P+3 biorę luteinę 2x2, przed badaniem pominełam wieczorną dawkę. Czy wyniki są prawidłowe?

09:39
2 sierpnia 2013


Anna Dzioba

11

Szanowna Pani

 

Bardzo przepraszam,że tak późno odpowiadam, ale ostatnio mam problemy z dostępem do internetu a o Pani pytaniu wiem od kilku dni.

 

Co do wyników to obecnie są dobre.

Co do wcześniejszych informacji- zazwyczaj doradzam najpierw nauczyć się obserwacji potem operować ale jest jak jest.

Proszę się nie nastawiać na szybki efekt czyli ciążę w pierwszych 3 cyklach- bo to bardzo wypala. Przy dobrych cyklach ( krwawienie,śluz, hormony) spodziewamy się, iż ciąża powinna pojawić się w ciągu najbliższych 12 miesięcy- DWUNASTU, a nie 2.

Piszę o tym dlatego,że niecierpliwość małżonków związana z oczekiwaniem na dziecko "już, natychmiast" jest bardzo dla związku wypalająca.

W wypadku potwierdzonej endometriozy dołączyłabym do leczenia niskodawkowy naltexon(ldn), który spowalnia wznowę choroby a pozwala na staranie się o poczęcie. Rozważyłabym też badania dotyczące nietolerancji pokarmów i ewentualną dietę.

z wyrazami szacunku

Anna Dzioba 

Możliwość komentowania jest wyłączona.