Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

prolaktyna, tarczyca, poronienie

UżytkownikWpis

23:24
9 kwietnia 2012


veka

1

Witam serdecznie.

Wraz z mężem staramy się o dziecko od maja 2011r.

Od sierpnia 2011 prowadzę obserwację i wykresy. Moje cykle były długie około 42 dni, skoki temp i druga faza zaczynała się koło 30dc. Po pół roku nieudanych starań zbadałam kilka hormonów, w tym prolaktynę , która wyszła 73ng/ml (przy normie do 29). TSH 2,5. Lekarz przepisał bromergon, który w 1,5 mies zbił mi prolaktyne do poziomu 7ng/ml i już w kolejnym cyklu zaszłam w ciążę, niestety poroniłam w 7tc. Po zabiegu pierwszą miesiączkę dostałam po 40 dniach. Kolejny cykl trwał 46dni. Po tym cyklu ponownie postanowiłam zbadać prolaktynę oraz tarczycę tym razem również przeciwciała a-TPO, ponieważ mam kilka objawów niedoczynności tarczycy.

Prolaktyna wyszła 49 ng/ml , TSH 2,8 , a anty-TPO 35,88 (0,00 – 5,61). Dodatkowo zleciłam badanie na przeciwciała antykardiolipinowe, ale na wynik muszę jeszcze zaczekać.

Ponownie biorę bromergon, ale martwią mnie wyniki tarczycy.

 

Pani doktor co pani sądzi o tych wynikach? Jak odbiorę wszystkie wyniki , wybieram się do lekarza, ale czy powinnam jeszcze coś zbadać, tak abym za jedną wizytą załatwiła mozliwie jak najwiecej?

Czy wg pani wiedzy TSH dla osób starających sie powinno być w okolicach 1?

Czy prl rzeczywiście upośledza pracę ciałka żółtego? (miałam niski wynik progesteronu w 4tc było to 5ng/ml), czy sesnowne było by suplementowanie progesteronu od początku 2 fazy?

10:23
10 kwietnia 2012


Anna Dzioba

2

Szanowna Pani

 

Na podstawie przedstawionych danych  myślę, że można byłoby utrzymać niewielka dawke bromergonu dłużej tzn do ciąży. Myśle ,że nalezy monitorować funkcję tarczycy, być może włączyć niewielką dawkę hormonów tarczycy i zwiekszyć ją na początku ciąży.

Co do przeciwciał antykardiolipinowych to oznaczanie ich bezpośrednio po poronieniu jest niediagnostyczne.

Pani cykle wyglądają na nieprawidłowe z poźną owulacją. Co do włączenia progesteronu w drugiej fazie cyklu to decyzja zależałaby od jego wartości w drugiej fazie cyklu. Z doświadczenia mogę powiedzieć ,że pewnie będzie potrzebny. Jak również suplementacja progesteronu na początku ciąży ( a byc może dłuzej).

Proszę także wykonać morfologię krwi.

Moje rady należy traktować bardzo hipotetycznie bo nie znam  Pani sytuacji zdrowotnej w szczegółach. Wszystkie decyzje terapeutyczne powinna Pani przedyskutować z Pani lekarzem.

 

Pozdrawiam

Anna Dzioba

15:14
11 kwietnia 2012


veka

3

Dziękuję ślicznie za odpowiedź.

Oczywiście za 2 tyg mam wizytę u endo-gin także będziemy omawiać szerzej moje problemy.

 

Co do progesteronu … raz badany 7 dni po skoku temp wynosił 8ng/ml

W cyklu kiedy zaszłam w ciażę, 14 dni po skoku , w dniu ujrzenia pozytywnego testu wynosił 5ng/ml

 

Przeciwciała antykardiolipinowe oznaczyłam 3 miesiące po poronieniu, to nadal zbyt wcześnie?

20:39
13 kwietnia 2012


Anna Dzioba

4

Szanowna Pani

 

Progesteron  w obu pomiarach niski ( niewydolnosć fazy lutealenej ?). Przeciwciała antykardiolipinowe 3 miesiące ok. Powinno je się oznaczać dwa razy- drugi raz po następnych trzych miesiącach.

 

Pozdrawiam

Anna Dzioba 

Możliwość komentowania jest wyłączona.