Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

stężenie progesteronu a owulacja

UżytkownikWpis

09:56
28 marca 2012


Barbara

1

Witam,

Chciałabym zapytać czy mój cykl był owulacyjny. W 21 dniu cyklu stężenie progesteronu wynosiło 7,02 ng/ml. Jeśli chodzi o temperaturę to moje cykle są dwufazowe, w fazie lutealnej temp. wynosi 36,8 -37,1 st C. Dodam, że AMH wynosi tylko 0,4 j. Mam 49 lat.

Pozdrawiam serdecznie

 

Barbara

18:53
28 marca 2012


Anna Dzioba

2

Nie jest łatwo odpowiedzieć na Pani pytanie. Wzrost poziomu progesteronu  powyżej 3ng/ml świadczy o przejsciu w fazę lutealna, ale nie zawsze świadczy o tym że formą przejścia była owulacja ( czyli wyrzut komórki jajowej z pęcherzka Graffa). Dosc często zdarza sie ,że nie dochodzi do wyrzutu komórki jajowej a cały pecherzyk Graffa ulega luteinizacji i też wytwarza progesteron. Zazwyczaj poziomy hormonów w takich cyklach sa duzo niższe. Czasem bywa tak,że jakość pecherzyka Graffa jest tak słaba ,że dojdzie do fazy lutealanej ale poziomy hormonów będą niskie. Wariantów nieprawidłowej owulacji jest kilka, ale ich wspólną  cechą jest niemożność zajścia w ciąże.

Wzrost temperatury jest związanyz pojawieniem sie progesteronu a nie z owulacja jako taką.

AMH jest markerem przydatnym w procedurach "in- vitro", ponieważ te procedury wymagaja zdolności kobiety do wytworzenia kilku pecherzyków graafa w jednym cyklu. Im AMH niższe tym ta zdolnosć jest mniejsza.

 

Anna Dzioba

08:48
29 marca 2012


Barbara

3

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja nie jestem kobietą, która nie może zajść w ciążę. Chciałam się tylko dowiedzieć czy gdybym zaczęła się starać o dziecko czy miałabym jakiekolwiek szanse. Moje cykle trwają 24-26 dni, w połowie cyklu ok. 11 dnia tj.  dzień przed skokiem temperatury mam takie odczucie w dole brzucha jakbym miała za moment dostać okresu, to trwa ok pół godziny i mija bez żadnych plamień. Jeszcze niedawno odczuwałam kłujący krótkotrwały ból. Czy stężenie progesteronu 7,02 ng/ml jest niskie a jeśli tak to od jakiej wartości wzwyż może świadczyć o zaszłej owulacji? Domyślam się, że prawidłowe objawy śluzowe też nie świadczą o owulacji, można ją tylko namierzyć na usg?

Pozdrawiam

21:51
29 marca 2012


Anna Dzioba

4

Uważam,że nie ma jednej pewnej metody określenia owulacji. Wszystkie metody mogą być obciążone błędem (usg także).

Powinniśmy używac kilku metod jednoczesnie.  Przeważnie nie potrzebujemy znać bardzo dokładnego momentu owulacji.

Aby ocenić rozwój pecherzyka Graffa wykonujemy badania usg co drugi dzień ( od ok 8dnia cyklu;  jeśli cykle są długie to badania usg zaczynamy później ) aż do pęknięcia pęcherzyka ( najlepiej aby te badania wykonywała ta sama osoba).

Aby ocenic "jakość hormonalna" cyklu wykonujemy  profil hormonalny poziomu estradiolu i progesteronu od 3go dnia po owulacji co drugi dzień do miesiączki.  "Dzień owulacji" może być określony orientacyjnie przez pacjentkę na podstawie karty jej obserwacji.

Jak pisałam wczesniej poziom progesteronu powyżej 3ng/ml świadczy  o powstaniu ciałka żółtego ( nie zawsze w wyniku owulacji).

 

Anna Dzioba

17:01
24 listopada 2012


inishmore

5

Witam, Pani doktor, ja bym chciała nawiązać do powyższego.

Bardzo proszę o informację, co na pewno zaszło w organizmie kobiety, gdy w dniu P+7 poziom progesteronu jest powyżej 18ng/ml? (tzn. czy kobieta może mieć pewność, że nastąpiła owulacja, że np. pękł pęcherzyk itp.).

Z góry bardzo dziękuję za informację.

Pozdrawiam

Ania

10:33
27 listopada 2012


Anna Dzioba

6

Szanowna Pani

 

Tak jak już pisałam wcześniej  wzrost poziomu progesteronu powyżej 3ng/ml świadczy o wejściu w fazę lutealna , czyli o powstaniu ciałka żółtego. Natomiast nie daje 100% pewności,że pecherzyk Graffa pękł.

W medycynie bardzo rzadko wiemy coś ze 100% pewnością.

Zazwyczaj dobre poziomy hormonów świadczą o prawidłowo przebiegającym procesie owulacji.

W tym wypadku poziom progesteronu jest zadowalający.

z wyrazami szacunku

Anna Dzioba

10:54
8 maja 2017


Wendy25

7
Dzień dobry,
wyczytałam w artykule popularnonaukowym, że poziom progesteronu jest pulsacyjny i że w fazie trzeciej może wynieść 2-40nm/ml. Jak się Pani odnosi do tego, że np. pozom progesteronu wynosi ponad 10nm/ml, a temperatura ciała mierzona w pochwie nie skoczyła i utrzymuje się na stałym poziomie od poczaku cyklu (może nie na stałym, ale nie było skoku tempertatury, a wręcz spadek (dwa dni temu 36,7, wczoraj 36,7, dziś 36,5 i nawet dziś z rana miałam wydzielinę jak białko jaja, rozciągliwą i przezroczystą). Co się mogło stać? Dodam, że nie biorę żadnych leków.
Pozdrawiam,
Ania


 

Możliwość komentowania jest wyłączona.