Chcesz pisać na forum – zaloguj się! Zaloguj
Wpisz słowo kluczowe:


 


Użytkowanie znaków specjalnych:
*    zastępuje dowolną ilość znaków
%    Zastępuje dokładnie jeden znak

wypalanie nadżerki

UżytkownikWpis

20:27
5 lipca 2012


Beata51

1

Mam 29 lat. Jestem chora na endometriozę. Miałam już dwie operacje. Pierwsz operacja to była laparotomia. Usunięto mi wtedy torbiele z 2 jajników. Nie było wtedy mowy o endometriozie. Po operacji przez 3 lata brałam tabletki antykoncepcyjne. Przestałam je brać z powodu plamień, bólów głowy i wymiotów które zaczęły się pojawiać w 3 roku brania tabletek. Po roku od odstawienia antykoncepcji zaczęłam mieć bardzo silne bóle miesiączkowe. Druga operacja odbyła się 6 miesięcy temu. Miałam usuwaną endometriozę między innymi z szyjki macicy.

Między tymi dwiema operacjami miałam wypalaną nadżerkę na własną prośbę, co myślę że było błędem. Ale lekarz nic nie powiedział tylko przeprowadził zabieg. Potem dowiedziałam się że nie powinno wypalać nadżerek u kobiety która nie rodziła. Czy to prawda?

Po wypaleniu tej nadżerki, na drugi dzień wyleciał ze mnie taki kawał mięcha. Czy to normalne pani doctor?

Teraz po tych wszystkich przejściach myślę że moja szyjka jest bardzo osłabiona. Mam znów nadżerkę ale mniejszą. Czy będę mieć problemy z donoszeniem ciąży? Słyszałam że szyjka w czasie ciąży może się za wcześnie otworzyć, zwłaszcza jeśli jest osłabiona. 

Proszę Panią Doctor o odpowiedź.

11:20
10 lipca 2012


Anna Dzioba

2

Szanowna Pani

 

Nadżerka to stan w którym nabłonek gruczołowy z kanału szyjki macicy "umieszcza się" na tarczy pochwowej szyjki macicy. Jest to stan bardzo często występujacy u wielu kobiet.  Stanowi ryzyko przekształcenia w zmiane nowotworową wtedy gdy kobieta jest zakażona wirusem brodawczaka ( HPV) i w komórkach dochodzi do zmian w ich strukturze ( zakażenie wirusem HPV jest przenoszone droga płciową). Nie każde zakażenie wirusem HPV prowadzi do rozwoju raka, ale tam gdzie jest ono obecne monitorujemy stan szyjki macicy przy pomocy badania cytologicznego i decydujemy o wdrożeniu leczenia inwazyjnego czyli usunięciu części szyjki macicy.

Reasumując nie każda nadżerka wymaga radykalnego leczenia. Czasem wystarczy miejscowe zniszczenie komórek gruczołowych, które może być wykonane chemicznie, elektrycznie, bądź technika zamrażania.

Skutkiem ubocznym takiego działania może być gorsza produkacja śluzu przez komórki kanału szyjki macicy, skrócenie szyjki macicy, czasem niewydolność szyjki macicy w czasie ciąży.

Nie mamy wpływu na decyzje i zabiegi juz wykonane.

Jeśli będzie Pani w ciąży proszę poinformować Pani lekarza o dotychczasowym leczeniu a on z pewnościa poweźmie określone kroki aby zapewnić bezpieczeństwo Pani i Pani dziecku.

Decyzja o dalszym postępowaniu w Pani wypadku powinna być podjęta po badaniu cytologicznym.

Z poważaniem

Anna Dzioba 

Możliwość komentowania jest wyłączona.