SPOTKANIE Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWAMI – CZ. 8

Spotkanie Duszpasterstwa Małżeństw Niepłodnych, Kraków, 14 września 2019 r.

Spotkanie z Błogosławieństwami Jezusa Zbawiciela – część 8

Autor: ks. dr Mirosław Czapla

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. (Mt 5, 10)

+Veni Sancte Spiritus!

U stóp Zbawiciela szukamy odpowiedzi na pytanie o szczęście. Usłyszeliśmy już, że istotą szczęścia jest ubóstwo serca, smutek dzielony z cierpiącymi, miłowanie w ukryciu, sprawiedliwe spełnianie naszych zobowiązań, miłość miłosierna, czystość – czyli prześwietlenie świętością Boga, pokój czyniony rękami świętymi. Dzisiaj postarajmy się wsłuchać w słowo o świadectwie męczeństwa ze względu na wierność Bogu sprawiedliwemu.

Sprawiedliwość w rozumieniu biblijnym nie znaczy jedynie wypełniania przepisów prawa, lecz jest spełnieniem woli Bożej, która jest miłością Boga do ludzi. Człowiek sprawiedliwy to taki, który jest święty. Jego życie nie polega wyłącznie na słusznym osądzaniu, ale na wierności Bogu z miłości do Niego. Bo i sprawiedliwość Boża polega na wierności Boga wobec swego stworzenia i obietnicy mu złożonej. Mimo upadku ludzi, Bóg nie cofa swego słowa, nie odbiera im wolności, pozostaje wierny porządkowi stworzenia. Człowiek zaś ma szansę, żyjąc łaską Boga, zachować wierność Bożemu ładowi i spełniać Boże obietnice zawarte w prawie. Sprawiedliwość człowieka jest zatem odpowiedzią na wierną sprawiedliwość Boga. Niekiedy jest to odpowiedź aż po męczeństwo. Bywa bowiem, że za wierność Bogu w Jego przykazaniach uczniowie Jezusa znoszą wielkie cierpienia, a niekiedy oddają swe życie.

Dwadzieścia lat temu wstrząsnęła światem tragedia w szkole w Columbine na przedmieściach Denver w Stanach Zjednoczonych; dwóch uczniów tej szkoły wkroczyło do niej strzelając do zgromadzonych tam osób. Zabili trzynaście z nich: cztery dziewczęta, ośmiu chłopców i jednego nauczyciela. Bardzo wielu zranili. Na końcu popełnili samobójstwo. Pierwszą śmiertelną ofiarą młodocianych złoczyńców była Rachel Joy Scott. Znana była z tego, że bardzo kochała Jezusa. Nie wstydziła się swojej wiary. Nie narzucała jej nikomu, nie osądzała. Pomagała, wysłuchiwała, wspierała, zapraszała na spotkania grupy młodzieżowej swej chrześcijańskiej denominacji (nie była katoliczką). Nosiła na szyi całkiem sporej wielkości krzyż. W jej przypadku nie był to gadżet, ale znak miłości do Zbawiciela. Ta niebywale wrażliwa i utalentowana dziewczyna doświadczyła w swym życiu rozwodu rodziców, odrzucenia przez pozornie głębokiego chłopaka, obrony swego dziewictwa. W ostatniej chwili życia świadomie zdała egzamin z wierności Jezusowi (jej historię opowiada film fabularny pt. „I am not ashamed” z nieznanych przyczyn przetłumaczony na polski jako „Moja miłość”).

Prześladowani to ludzie naznaczeni cierpieniem ze względu na wierność Jezusowi.

Propozycje do rozważenia:

- Katechizm Kościoła Katolickiego: numery 1716 – 1719,

- rozważanie ks. Zygmunta Podlejskiego SCJ: https://czasserca.pl/blogoslawieni-ktorzy-cierpia-przesladowanie/

Pytania do rozważenia:

1. Jak często bierzesz pod uwagę, że wierność Jezusowi to obrona dobrego imienia ludzi wyszydzanych dlatego, że są chrześcijanami?

2. Kiedy zdarzyło ci się znieść prześladowanie od bliskich, ponieważ nie kryłeś swej wierności prawu Bożemu?






Dodaj komentarz