Dziękujemy za poczucie, że nie jesteśmy sami!

Relacja z wielkopostnego Dnia Skupienia

Bogatsi o doświadczenie Adwentowego Dnia Skupienia, także w Wielkim Poście zdecydowaliśmy się  zorganizować dzień skupienia w formie on-line. Tym razem jego myślę przewodnią było: „Bliscy, oddaleni, pogodzeni”.

Na rekolekcje zgłosiło się ponad 20 par z całej Polski i nie tylko. Rozpoczęliśmy z samego rana, pobłogosławieni przez naszego duszpasterza ks. Mirosława Czaplę.

Pierwszym wykładowcą był doktor Maciej Barczentewicz, ginekolog, androlog, naprotechnolog z Lublina, który mówił o własnych doświadczeniach w prowadzeniu leczenia „Niepłodności jako chorobiy wieloczynnikowej”. Mieliśmy okazję zapoznać się kilkoma przypadkami pacjentów doktora, u których zdiagnozowano bardzo różne schorzenia, czasem wydawałoby się przypadki beznadziejne! Jednak u prawie wszystkich udało się osiągnąć sukces w leczeniu – czyli narodziny zdrowego dziecka. Doktor podkreślał wagę dobrej diagnostyki, której podstawą jest skrupulatnie prowadzona karta Modelu Creightona. Zachęcał też pary do wykonywania badań w kierunku nietolerancji pokarmowych, które mogą być przyczyną wielu chorób powodujących niepłodność, no, i rzecz jasna, do wprowadzania diety.

Następnie wysłuchaliśmy świadectwa Agnieszki i Jarka, którzy opowiedzieli o swojej drodze do rodzicielstwa. Dość późno poznali się i zostali małżeństwem, stąd ich starania o poczęcie odbywały się pod presją uciekającego czasu. Słuchając, mieliśmy wrażenie, że małżonkowie są (jak to podsumował jeden z uczestników) takimi „zwykłymi ludźmi” ze swoją „zwykłą historią”, jednak wciąż prowadzonymi przez Boga w małych i dużych sprawach.

Po przerwie rozpoczęła się konferencja ks. ks. Grzegorza Godawy – teologa i pedagoga. Ksiądz, nawiązując do wiersza ks. Twardowskiego pt. „Bliscy i oddaleni”, rozwinął temat rekolekcji: „Bliscy, oddaleni, pogodzeni”. Uczestnicy podsumowali ją tak: „Dziękujemy za wzruszające pokazanie, że bliskość i oddalenie są wpisane w naszą naturę, często w relacjach rodzinnych, z osobami, które nie doświadczały krzyża niepłodności, czujemy sie często oddaleni, ale słowa księdza dają otuchę na bliskość, w rodzinie, w małżeństwie, w relacji z Bogiem”; „Wspaniały temat do rozważań, bliskość tak za nią tęsknimy a z drugiej strony boimy się by w nią wejść, by być naprawdę z Bogiem i drugim człowiekiem. Myślę że trudne jest też przyjęcie oddalenia. Przyjmujemy je jako porażkę, a to część relacji. Pięknie jest do siebie wracać”.

Potem mieliśmy możliwość uczestnictwa w niesamowitej Drodze Krzyżowej przeżywanej ze św. Józefem. Rekolekcjonista pokazywał nam krok za krokiem, jak Józef – mimo, iż nie był przecież świadkiem męki Jezusa – kształtował jako ojciec postawę Syna. To wychowanie  pomogło Chrystusowi stać się w pełni Człowiekiem zdolnym do oddania swego życia Bogu, a za Jego sprawą także – dosłownie – za ludzi.

Przerwa obiadowa zakończyła się o 15.00, wraz z rozpoczęciem Mszy św. z kościoła p/w św. Jadwigi Królowej w Krakowie. Ks. Mirek celebrował Eucharystię w intencji wszystkich uczestników rekolekcji, a także tych małżeństw, które przesłały intencje za pośrednictwem naszej strony internetowej. Na początku Mszy św.  ks. Mirek wspomniał o krakowskim Nazarecie – klasztorze Sióstr Nazaretanek, który dotąd był /jest naszą bazą, o siostrach, którym dziękował za duchowe i modlitewne towarzyszenie. Szczególnie ciepło podkreślił obecność na mszy siostry Krystyny – w dzień imienin towarzyszyła nam wiernie :) . Przypominał  też, że nasza wielka pomoc – s. Lidia była z nami w kontemplacyjnym połączeniu (a także na fotografii w tle na zoomie :) ).

Ostatnią prelekcją był wykład dietetyk klinicznej Barbary Pilch pt.: „Kawa z mlekiem + nietolerancja laktozy??? Żywienie przy alergiach pokarmowych, nietolerancji i nadwrażliwości”. Prezentacja dotyczyła m.in. celiakii, nietolerancji pokarmowych, alergii pokarmowych opóźnionych w kontekście ich wpływu na płodność.

Po oficjalnym zakończeniu Dnia Skupienia ciężko się nam było rozstać. Długo jeszcze rozmawialiśmy, zarówno o tym, czego tego dnia doświadczyliśmy, jak i o dietach, trudnościach w ich stosowaniu i…

Do zobaczenia w Adwencie!

A oto, co po zakończeniu dnia skupienia napisali uczestnicy:

Już sam pomysł takiego dnia skupienia dla niepłodnych malżestw bardzo mi się podoba, potrzeba takich spotkań dla ludzi w podobnej sytuacji życiowej. Z całego programu najbardziej podobał nam się wykład pana doktora, Droga Krzyżowa i Eucharystia. Miła niespodzianka, że pan doktor jest na Drodze neokatechumenalnej, bo my też :) Z całego serca dziękujemy :)

Karolina i Michał

My dziekujemy bardzo organizatorom za ogrom serca, poświęcony czas oraz zaangażowanie, nam podobało się wszystko. Poczuliśmy się jak taka część rodziny, wspólnoty. Bylibysmy chętni, żeby przyjechac do Was na spotkanie, jeśli odbywałoby sie w weekend nawet z końca Polski :) dużo fachowej wiedzy, wspaniali prelegenci, organizatorzy, uczestnicy. Dziękujemy za poczucie, że nie jesteśmy sami. Mogliśmy naładować dzięki Wam duchowe oraz psychiczne sily! :) Bóg Wam zapłać! <3

Marta i Tomek

Bardzo się cieszę, że mogliśmy uczestniczyć w rekolekcjach. Było mi ciężko, bo dziś źle się czuję, ale mam poczucie, że razem z mężem bardziej zrozumieliśmy siebie nawzajem. Dziękujemy! Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie!

Dziękujemy za spotkanie. Wspaniały wykład Pana Doktora oraz duchowe skupienie na drodze krzyżowej i Eucharystii. Warto poświęcić czas na takie Spotkanie ze sobą i z Panem Bogiem. Wielkie dzięki! :)

Ewelina

Dziękujemy serdecznie za ten Dzień Skupienia. Trafiliśmy przypadkowo, ale będziemy zaglądać na stronę Stowarzyszenia częściej. Piękna i wzruszająca Droga Krzyżowa i pouczające prelekcje. Bóg zapłać!

Joanna i Grzegorz

Brałam udział w grudniowym dniu skupienia, który bardzo mi się podobał, dlatego ucieszyłam się bardzo, że teraz w Wielkim Poście również odbędzie się. Piękna Droga Krzyżowa. Ogrom wiedzy podczas wykładu Pana Doktora i Basi :) dziękuję bardzo

Iza

Dzień pełen poruszeń, ale także i balsam dla duszy:) Bóg zapłać za ten piękny czas, za możliwość „spotkania” pięknych ludzi. Serdeczności moc. Z pamięcią w modlitwie.

Asia i Wojtek


Komentarze: (1)


  1. Witamy. 

    Bardzo dziękujemy za odpowiedź. Chcemy ponownie włączyć się i czynnie zaangażować się w działalność Duszpasterstwa w Krakowie oraz Stowarzyszenia Abraham i Sara. Oferujemy naszą pomoc w rozpowszechnianiu idei , wsparcie modlitewne , finansowe i materialne. Bardzo zależy nam na tym. Brakuje nam spotkań. Z sentymentem wspominamy czas spotkań i rekolekcji jaki było nam dane przeżyć. Dla nas stanowiło to bardzo wartościowe , bezcenne doświadczenie. Małżeństwa podobne nam , borykające się z problemem niepłodności czy niezamierzonej bezdzietności , są nam coraz bardziej bliskie. W pełni solidaryzujemy i  utożsamiamy się z nimi. Rozumiemy ich ból braku posiadania potomstwa , bo sami tego doświadczyliśmy. Jest to trudne , przykre , ciężkie doświadczenie. Nie było i nie jest przypadkiem w naszym życiu , że kilka lat temu trafiliśmy na spotkania Duszpasterstwa w Krakowie. Jesteśmy głęboko przekonani o tym , że Pan Bóg zaplanował ten czas w naszym , wspólnym małżeńskim życiu. Z perspektywy widzimy , że nie był to czas stracony. Nie żałujemy tego i bardzo to cenimy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Bogu i Wam jako Duszpasterstwu. Dla nas osobiście , poprzez uczestniczenie w spotkaniach i rekolekcjach między innymi nauczyliśmy się akceptować naszą bezdzietność. Uważamy że te spotkania i rekolekcje oraz inne formy pomocy oferowane przez Duszpasterstwo są bardzo potrzebne i ważne. Widzimy w nich sens , potrzebę i celowość. Dlatego bardzo dobrze , że są tego typu duszpasterstwa. Bo dzięki nim  małżeństwa mogą odkrywać swoje powołanie. Jest wiele możliwości , dróg na których można realizować się i być spełnionym. Bardzo dobrze , że jesteście. Życzymy Wam Bożego błogosławieństwa. Niech Pan Bóg Wam błogosławi , a Maryja – Matka Boża otoczy Was swoją opieką. Serdecznie pozdrawiamy. Z Panem Bogiem. 

    Barbara i Sebastian Wieczorek 

Dodaj komentarz